Putin vyslal ministra obrany do Sýrie. Šojgu jednal s Asadem o spolupráci | E15.cz

Putin vyslal ministra obrany do Sýrie. Šojgu jednal s Asadem o spolupráci

Bašár Asad
Bašár Asad
• 
ZDROJ: Kremlin.ru via Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes přijel na neohlášenou návštěvu Sýrie. Prohlédl si ruskou základnu a setkal se s prezidentem Bašárem Asadem. Mluvili o vojenské spolupráci a "některých aspektech" spolupráce v boji proti teroristickým skupinám, sdělilo ruské ministerstvo obrany. Podle něj ministra do Damašku vyslal prezident Vladimir Putin.

Ruský ministr obrany navštívil i ruskou leteckou základnu Hmímím v pobřežní provincii Latákíja a setkal se s ruskými piloty. Šojgu si prohlédl systémy protivzdušné obrany S-400, které chrání ruské základny v Sýrii. S velitelem ruských sil v Sýrii Alexandrem Dvornikovovem hovořil o aktuálních operacích v zemi.

Šojgu podle mluvčího ministerstva nařídil, aby ruské středisko pro smíření, které působí při této základně, zintenzivnilo kontakty s místní samosprávou a s ozbrojenci. Má je podpořit, aby se přidali k příměří. To v Sýrii platí od konce února. Na radikální hnutí Islámský stát (IS) ani na radikální frontu An-Nusra, která je odnoží teroristické organizace Al-Káida, se ale nevztahuje.

Rusko vyslalo své letectvo do Sýrie loni v září. Letos v březnu nařídil Putin část kontingentu stáhnout. Na základně Hmímím si Rusko podle agentury AP nadále udržuje silnou vojenskou přítomnost.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek řekl, že ruské letectvo v Sýrii stále operuje, ale těsná spolupráce syrské opozice s An-Nusrou boj proti teroristům komplikuje. Podle Kremlu je velmi těžké rozlišovat mezi členy obou těchto táborů.

Rusko v rámci své kampaně intenzivně bombardovalo oblasti držené syrskou opozicí. Podle opozice a podle organizací na ochranu lidských práv ruské síly útočí na nemocnice, školy a infrastrukturu a mají na svědomí stovky civilních obětí.

Spojené státy dnes mezitím vyjádřily „značné znepokojení“ kvůli ruským vzdušným úderům, vedeným podle Washingtonu proti bojovníkům podporovaným mezinárodní koalicí v čele s Američany na jihu Sýrie. Podle agentury AFP to Američané uvedli během videokonference představitelů Pentagonu a jejich ruských protějšků. Cílem těchto konzultací je zabránit incidentům v zaplněném vzdušném prostoru nad Sýrií.

Na syrském bojišti dnes ozbrojenci po několikadenních bojích dobyli na syrské vládě dvě vesnice v provincii Halab. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii sleduje z Británie, si čtyřdenní ofenziva vyžádala 86 mrtvých na straně provládních sil.

Konflikt v Sýrii si za pět let vyžádal více než čtvrt milionu lidských životů. Ruská armáda od zahájení svého angažmá v zemi informovala o deseti mrtvých. Sedm Rusů zahynulo v nepřátelské palbě, dva zemřeli při havárii vrtulníku a jeden skonal vlastní rukou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video