Putin vyslal ministra obrany do Sýrie. Šojgu jednal s Asadem o spolupráci | E15.cz

Putin vyslal ministra obrany do Sýrie. Šojgu jednal s Asadem o spolupráci

Putin vyslal ministra obrany do Sýrie. Šojgu jednal s Asadem o spolupráci
Bašár Asad
• 
ZDROJ: Kremlin.ru via Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

ČTK

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes přijel na neohlášenou návštěvu Sýrie. Prohlédl si ruskou základnu a setkal se s prezidentem Bašárem Asadem. Mluvili o vojenské spolupráci a "některých aspektech" spolupráce v boji proti teroristickým skupinám, sdělilo ruské ministerstvo obrany. Podle něj ministra do Damašku vyslal prezident Vladimir Putin.

Ruský ministr obrany navštívil i ruskou leteckou základnu Hmímím v pobřežní provincii Latákíja a setkal se s ruskými piloty. Šojgu si prohlédl systémy protivzdušné obrany S-400, které chrání ruské základny v Sýrii. S velitelem ruských sil v Sýrii Alexandrem Dvornikovovem hovořil o aktuálních operacích v zemi.

Šojgu podle mluvčího ministerstva nařídil, aby ruské středisko pro smíření, které působí při této základně, zintenzivnilo kontakty s místní samosprávou a s ozbrojenci. Má je podpořit, aby se přidali k příměří. To v Sýrii platí od konce února. Na radikální hnutí Islámský stát (IS) ani na radikální frontu An-Nusra, která je odnoží teroristické organizace Al-Káida, se ale nevztahuje.

Rusko vyslalo své letectvo do Sýrie loni v září. Letos v březnu nařídil Putin část kontingentu stáhnout. Na základně Hmímím si Rusko podle agentury AP nadále udržuje silnou vojenskou přítomnost.

Vládu musí vést Asad, deklaruje syrská delegace. Opozice opouští jednání

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek řekl, že ruské letectvo v Sýrii stále operuje, ale těsná spolupráce syrské opozice s An-Nusrou boj proti teroristům komplikuje. Podle Kremlu je velmi těžké rozlišovat mezi členy obou těchto táborů.

Rusko v rámci své kampaně intenzivně bombardovalo oblasti držené syrskou opozicí. Podle opozice a podle organizací na ochranu lidských práv ruské síly útočí na nemocnice, školy a infrastrukturu a mají na svědomí stovky civilních obětí.

Spojené státy dnes mezitím vyjádřily „značné znepokojení“ kvůli ruským vzdušným úderům, vedeným podle Washingtonu proti bojovníkům podporovaným mezinárodní koalicí v čele s Američany na jihu Sýrie. Podle agentury AFP to Američané uvedli během videokonference představitelů Pentagonu a jejich ruských protějšků. Cílem těchto konzultací je zabránit incidentům v zaplněném vzdušném prostoru nad Sýrií.

Rusové v Halabu vyjednali příměří, jen na 48 hodin

Na syrském bojišti dnes ozbrojenci po několikadenních bojích dobyli na syrské vládě dvě vesnice v provincii Halab. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii sleduje z Británie, si čtyřdenní ofenziva vyžádala 86 mrtvých na straně provládních sil.

Konflikt v Sýrii si za pět let vyžádal více než čtvrt milionu lidských životů. Ruská armáda od zahájení svého angažmá v zemi informovala o deseti mrtvých. Sedm Rusů zahynulo v nepřátelské palbě, dva zemřeli při havárii vrtulníku a jeden skonal vlastní rukou.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!