Putin: Zdanění vkladů na Kypru je nespravedlivé a nebezpečné | E15.cz

Putin: Zdanění vkladů na Kypru je nespravedlivé a nebezpečné

Putin přinesl poselství o stavu země
Putin přinesl poselství o stavu země
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, nos

Plánované jednorázové zdanění bankovních vkladů v rámci pomoci eurozóny Kypru je podle ruského prezidenta Vladimira Putina "nespravedlivé, neprofesionální a nebezpečné".

Ruské firmy a ruští občané mají v bankách na Kypru uloženo kolem 20 miliard dolarů (téměř 400 miliard korun). Některé zdroje hovoří o ještě větších sumách.

Podle ratingové agentury Moody's měly k 1. září loňského roku ruské firmy na Kypru přibližně 19 miliard dolarů. Dalších asi 12 miliard dolarů by podle ní mohly představovat aktiva ruských bank v kyperských institucích.

Ruská verze časopisu Forbes pracuje s celkovým odhadem osm až 35 miliard eur. Pokud by se potvrdilo vyšší číslo, mohli by Rusové přijít za jediný den až o 3,5 miliardy eur (90 miliard korun), připomíná časopis.

Podle bezprecedentní dohody s EU musí Kypr vybrat jednorázovou daň 9,9 procenta z bankovních vkladů nad 100 tisíc eur a 6,75 procenta u vkladů nižších. Oplátkou dostane pomoc v objemu až deseti miliard eur (asi 256 miliard korun).

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.