Rada NATO-Rusko se má podle Rusů znovu sejít | E15.cz

Rada NATO-Rusko se má podle Rusů znovu sejít

Oblast kolem Kremlu, Moskva
Oblast kolem Kremlu, Moskva
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Soloviova via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rada NATO-Rusko, která se nesešla od propuknutí ukrajinského konfliktu v roce 2014, by měla znovu zasedat během několika týdnů. Uvedl to dnes podle agentury Reuters náměstek ruského ministra zahraničí Alexej Meškov. "Nevylučuji, že se tak stane v příštích týdnech," řekl Meškov. Svědčí to podle něj o tom, že Západ nechce definitivně spálit mosty k Rusku. Zprávu později potvrdila Severoatlantická aliance, podle níž by se rada měla sejít v příštích dvou týdnech v Bruselu.

NATO dříve uvádělo, že svolání rady brání přetrvávající rozpory s Moskvou ohledně ruské podpory separatistů na východě Ukrajiny.

„Nalézáme se v závěrečné etapě přípravy po dosti dlouhé přestávce v zasedáních Rady Rusko-NATO na úrovni velvyslanců. Prakticky již byl schválen pořad jednání, který přihlíží k našim zájmům,“ řekl ruský diplomat v dolní komoře ruského parlamentu, Státní dumě.

O potřebě svolat Radu NATO-Rusko hovořil Meškov již minulý měsíc v listu Izvestija. „Otázka nezní, kdy se rada sejde, ale o čem bude jednat… Je zcela zřejmé, že po tak dlouhé pauze je nezbytné posoudit situaci v Afghánistánu, protože dnes znepokojuje všechny,“ řekl a ujistil, že Rusko usiluje o praktickou spolupráci s aliancí.

V prohlášení, které vydala aliance, se podle agentury Reuters konstatuje, že rada bude „diskutovat o krizi na Ukrajině a kolem ní a o úplné realizaci minských dohod“. „Budeme hovořit o vojenských aktivitách se zvláštním zaměřením na transparentnost a snížení rizik,“ uvedlo NATO. Sdělilo rovněž, že na pořadu jednání bude i Afghánistán a regionální hrozby.

Jiří Šedivý: Síla Ruska se přeceňuje, jadernou rétorikou maskuje slabost

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video