Řecká vláda chce dostat běžence z Idomeni do konce příštího týdne | E15.cz

Řecká vláda chce dostat běžence z Idomeni do konce příštího týdne

Řecká vláda chce dostat běžence z Idomeni do konce příštího týdne
Migranti na řecko-makedonské hranici u Idomeni
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Krize v Idomeni na řecko-makedonské hranici bude vyřešena do konce příštího týdne. Řekl to náměstek řeckého ministra obrany Dimitris Vitsas. Na místě je asi 12 tisíc uprchlíků, kteří se původně chtěli dostat přes hranici dál do Evropy, ale Makedonie uprchlíky na své území přestala pouštět začátkem tohoto týdne. Asi 200 uprchlíků dnes protestovalo proti uzavření hranice zablokováním železniční trati, jeden Syřan drží protestní hladovku.

Podobná opatření jako Makedonie přijaly Slovinsko, Chorvatsko a Srbsko, čímž se uzavřela dosud používaná takzvaná balkánská cesta do EU.

„Doufám, že se situace v Idomeni zvládne do konce příštího týdne bez použití násilí,“ řekl Vitsas televizi Mega. Vláda chce prý přimět rodiny s dětmi odejít do přijímacích center, která existují jinde v Řecku. V pátek podle náměstka ministra z Idomeni odešlo 400 osob a jsou nyní ve střediscích na severu Řecka. V Idomeni zůstává nadále 12.000 lidí v podmínkách zhoršených špatným počasím.

Mnozí z těch, kdo jsou v Idomeni, ale stále doufají, že se hranice otevře. Na 200 Iráčanů a Syřanů dnes zahájilo protest a všichni včetně dětí zablokovali železniční trať přes hranici s voláním Otevřete hranici. Podle agentury AFP dnes zahájil čtyřiačtyřicetiletý Syřan Názim Sarhán protestní hladovku. Ohlásil to před svým stanem v Idomeni. Do Evropy cestuje se svými třemi dětmi a chce se dostat do Německa, kde je už prý jeho žena a jedno dítě. Manželka trpí údajně rakovinou. „Chci ji vidět, aspoň jeden den,“ řekl novinářům.

Objevil se i Aj Wej-wej

Několik hodin po skončení protestů přijel do Idomeni podpořit uprchlíky známý čínský umělec, disident Aj Wej-wej. V poli mezi stany běženců uspořádal symbolický koncert. Čtyřiadvacetiletá Syřanka, která už rok a půl neviděla svého manžela, v dešti zahrála na velký bílý klavír, který tam Aj Wej-wej nechal instalovat. „Chceme světu ukázat jiný obraz těchto lidí, aby je více respektoval,“ uvedl Aj Wej-wej.

Podle vlády je nyní v Řecku 42 tisíc uprchlíků, z nichž 7700 na ostrovech, kam stále denně z Turecka připlouvají čluny s novými běženci. Vitsas řekl, že v přijímacích centrech bude „do konce příštího týdne“ k dispozici 50 tisíc míst, nyní jich je o 10.000 méně.

Řecké úřady začaly uprchlíkům rozdávat letáky, které v arabštině, paštó a fársí vyzývají lidi, aby spolupracovali s úřady a nechali se převézt do přijímacích středisek. Syrská agentura ANA začala provozovat svou arabskou mutaci, na níž zveřejňuje informace pro uprchlíky. Budou na ní užitečné tipy, pokyny, mapy a zpravodajství.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud