Řecké ostrovy nežijí politikou, Češi prázdné bankomaty neřeší | E15.cz

Řecké ostrovy nežijí politikou, Češi prázdné bankomaty neřeší

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Češi na dovolené v Řecku podle cestovních kanceláří situaci, kdy jsou zavřené banky a stojí se fronty na vybrání peněz z bankomatu, prakticky neřeší. V jihoevropské zemi by měl navíc fungovat pro mezinárodní karty výběr z bankomatu bez omezení. Češi prý byli řádně připraveni a přivezli si hotovost nebo jsou na pobytech s plnou penzí.

„Žádný z našich klientů to neřeší, volali jsme ráno delegátům. Většina klientů letěla s all inclusive, s vybranou hotovostí v Česku a obecně žádný z klientů na místě nehledá bankomat nebo směnárnu,“ uvedl mluvčí CK Fischer Jan Osúch, podle nějž řecké služby v oblasti turistického ruchu fungují na 100 procent.

„Řecké ostrovy nežijí politikou a i přes případné demonstrace v Aténách se na ostrovech soustředí především na turistický ruch,“ dodal mluvčí.

Podle mluvčího Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže si také Češi vybrali hotovost s předstihem, protože asociace o možných problémech informovala klienty již týdny před současným vývojem.

Mezinárodní karty by měly fungovat na výběry bez omezení. „Poskytování informací z řecké strany ale není moc organizované,“ vysvětlil marketingový ředitel cestovní kanceláře Alexandria Petr Šatný. Podobně hovořili i zástupci ostatních oslovených cestovních kanceláří.

Zavřené banky

Řecké banky zůstanou zavřené až do 6. července, denní limit pro výběr hotovosti z bankomatů byl stanoven na 60 eur (1600 korun). Píše se to v dekretu, který dnes vydala vláda premiéra Alexise Tsiprase. Podle řeckého listu Kathimerini se však ještě dnes otevře omezený počet poboček bank kvůli penzistům, kteří si nemohou vybrat své důchody prostřednictvím karet.

Bankomaty, z nichž je mnoho nyní bez peněz, by měly podle tamní vlády začít fungovat normálně nejpozději dnes v poledne. Problém vyprázdněných bankomatů se podle Šatného netýká řeckých ostrovů. Limit pro výběr z bankomatu 60 eur denně z jedné karty se vztahuje pouze na majitele domácích karet. Majitelů zahraničních karet se omezení netýká, ti mohou vybrat tolik, kolik jim dovoluje jejich banka.

„Držitelé karet vydaných neřeckými bankami by měli mít normálně možnost vybírat hotovost v rámci běžných limitů. Kartu by měli přijímat obchodníci (platební terminály v obchodech, restauracích, atd.). Pokud se někdo potká s problémy, doporučujeme mu se obrátit na jeho banku. Ta by měla zajistit elektronický přesun financí do směnárny, hotelů nebo převodní služby, byť zde je možné, že bude účtován poplatek,“ uvedl regionální manažer Visa Europe pro ČR a Slovensko Marcel Gajdoš.

Řecká asociace hotelů upozornila, že rozhodnutí omezit výběry hotovosti z bankomatů již má „okamžitý, opravdu nepříznivý“ dopad na odvětví cestovního ruchu, které je důležité pro řeckou ekonomiku. Hellénská komora hotelů podle agentury AP doufá, že „všechny politické síly převezmou zodpovědnost“ s cílem co nejrychleji obnovit stabilitu v zemi. Komora prý s jinými organizacemi v cestovním ruchu pracuje na tom, aby ochránila obrázek země v zahraničí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video