Řecké uprchlické tábory jsou přeplněné, vláda chce část migrantů ubytovat v hotelích | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Řecké uprchlické tábory jsou přeplněné, vláda chce část migrantů ubytovat v hotelích

Info.cz

Řecko čeká podle odhadů rekordní sezóna a hotely mají praskat ve švech. Jejich majitelé se však obávají, aby místo hostů nemuseli v pokojích ubytovávat migranty. S tín totiž počítá nový plán řecké vlády, na kterém se dohodla spolu s OSN. „Není za tím rasismus nebo nenávist vůči cizincům. Musíme se zase začít soustředit na to, co nás nejvíce živí. Tím je turismus,“ brání se hoteliéři.

Cestovní kanceláře očekávají silnou letní sezónu. Podle jejich odhadů se hodně turistů vypraví do Řecka. Tamní ostrovy mají v hledáčku i Češi. Velký zájem je například o Kos, který se v posledních dvou letech potýkal s propadem zájmu, a to hlavně kvůli přítomnosti migrantů. Podobně jsou na tom i jiné ostrovy v Egejském moři, kde se podle řeckých úřadů v současnosti vyskytuje více než 12 tisíc migrantů. I ony se postupně vzpamatovávají a snaží se lákat turisty.

Situaci jim ale do značné míry ztěžuje nový plán, který ve spolupráci s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) připravila řecká vláda. Ten po majitelích a provozovatelích hotelů požaduje, aby nabídli ubytovací kapacity žadatelům o azyl. Cílem je ulevit přeplněným uprchlickým táborům, kde migranti přežívají ve špatných podmínkách.

Spory mezi ministry: Pelikán nemá pro své vítačské plány podporu, tak se mi aspoň mstí, říká Chovanec

Řecko si navíc vysloužilo mezinárodní kritiku za to, že nezvládlo situaci, když loni zemi zasáhla nezvykle studená zima. V noci teploty klesaly i pod bod mrazu a většinu území zasypal sníh. Ten pokryl i stany, v nichž mnozí běženci na řeckých ostrovech přebývají.

Hoteliéři se ale nápadu řecké vlády brání a na výzvy humanitárních organizací ubytovávat migranty nereagují. „Není za tím rasismus nebo nenávist vůči cizincům,“ řekl serveru Deutsche Welle předseda asociace hotelů na ostrově Chios George Misetzis. „K těmto lidem jsme byli vždy otevření a soucítili jsme s jejich tragédiemi. Musíme se ale zase začít soustředit na to, co nás tady živí. Tím je turismus,“ dodal.

Dokončení článku najdete na portále Info.cz >>>

Autor: Info.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!