Řecko bude do roku 2020 potřebovat 47 miliard eur, odhaduje MMF | E15.cz

Řecko bude do roku 2020 potřebovat 47 miliard eur, odhaduje MMF

Aténská Akropole
Aténská Akropole
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Arian Zwegers

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezi léty 2015 a 2020 bude Řecko potřebovat téměř 47 miliard eur (1,2 bilionu korun). Tuto částku však nelze zaměňovat s potřebami případné další finanční pomoci pro Řecko od Evropské unie. Údaj pouze ukazuje, jaké budou potřeby země pro krytí schodku veřejných financí a splácení státních dluhopisů a dalších půjček. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na zprávu od MMF.

Rozpočtový výbor německého Spolkového sněmu nedávno požádal ministra financí Wolfganga Schäubla o aktuální informace o situaci v Aténách. Finanční situace Řecka a potřeba dalšího záchranného úvěru se staly v Německu součástí předvolební kampaně. Německo jako největší evropská ekonomika má největší podíl na pomoci pro Řecko a voliči již nejsou ochotni poskytovat Řecku další peníze. Opoziční strana sociálních demokratů (SPD) nedávno s odvoláním na starší údaje uvedla, že Řecko bude potřebovat v příštích letech 77 miliard eur.

Nejnovější výpočty MMF vycházejí z výsledků inspekce v prosinci 2012. MMF uvedla, že země si vede v poslední době lépe, a její finanční potřeby tak budou nižší.

Pro rok 2015 stanovil MMF finanční potřeby Řecka na 14,4 miliardy eur. Zemi však bude chybět na financování těchto potřeb zhruba 6,5 miliardy eur, které si zřejmě nebude schopná sama obstarat. V roce 2016 mají finanční potřeby země činit 8,3 miliardy eur, podle MMF si však budou Atény schopné peníze na pokrytí tohoto schodku samy zajistit.

Řecký ministr financí Jannis Sturnaras již minulý měsíc připustil, že Řecko by mohlo potřebovat dodatečnou pomoc v objemu deseti miliard eur a o další pomoci mluví i zástupci eurozóny. Řecko již dostalo od EU a MMF dva balíky pomoci v celkové sumě 240 miliard eur. O případné třetí pomoci by se rozhodovalo příští rok.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.