Řecko další pomoc zřejmě dostane. Ale pouze přes silné výhrady | E15.cz

Řecko další pomoc zřejmě dostane. Ale pouze přes silné výhrady

Řecko
Řecko
• 

vrb

Mise mezinárodních věřitelů Řecka ve své dokončené hodnotící zprávě doporučila zemi vyplatit další část záchranného úvěru v objemu osmi miliard eur (asi 199 miliard korun). Z dokumentu ale zaznívá i silná kritika ohledně postupu reforem. Šestou tranši chtějí věřitelé uvolnit hlavně proto, aby se Řecko vyhnulo státnímu bankrotu. Hodnotící zpráva bude v pátek předložena ke schválení ministrům financí zemí eurozóny.

Misi zahraničních věřitelů Řecka, které se také říká 'trojka', tvoří zástupci tří institucí: Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu. Mise uvedla, že dluhová dynamika Řecka zůstává velmi znepokojivá a že propad řecké ekonomiky je mnohem větší, než věřitelé čekali.

Věřitelé shledali celou řadu nedostatků týkajících se nařízené ozdravné ekonomické kůry. Reformy jsou podle hodnocení pomalé, Atény nejsou schopné dosáhnout nižších nákladů na obsluhu dluhu a neplní cíle ohledně snižování rozpočtového deficitu. Riziko státního bankrotu je ale zřejmě vyšší, tak mise doporučuje další část sjednané pomoci přece jen uvolnit.

MMF prý s uvolněním další pomoci váhá

Mezinárodní měnový fond ale podle agentury Reuters, která se odvolává na úředníky EU, s podpisem uvolnění další splátky ze slíbeného úvěru pro Atény váhá. Nesouhlasí totiž s odhady Evropské unie ohledně udržitelnosti řeckého dluhu.

„MMF si myslí, že odhady dalších členů trojky jsou příliš optimistické,“ uvedl jeden zdroj. Další zdroj dodal, že MMF bude chtít nejprve vidět, s čím přijdou v neděli skupina Eurogroup a Evropská rada a zda summit eurozóny přinese jasnější představu o udržitelnosti řeckého dluhu.

Pokud se země eurozóny na nedělním summitu dohodnou na vyšším zapojení soukromého sektoru do restrukturalizace řeckého dluhu, zlepšilo by to dluhovou situaci země. MMF by tak podle zdroje mohl podepsat uvolnění další splátky zřejmě v listopadu.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.