Řecko dostane 1,7 miliardy eur, rozhodl Mezinárodní měnový fond | E15.cz

Řecko dostane 1,7 miliardy eur, rozhodl Mezinárodní měnový fond

Řecko dostane 1,7 miliardy eur, rozhodl Mezinárodní měnový fond
Řecko
• 

pav

Mezinárodní měnový fond (MMF) rozhodl o půjčce ve výši 1,7 miliardy eur (cca 44 miliard korun) pro zadlužený středomořský stát. Řecku pomohlo schválení zbylých právních předpisů. Jde o součást širšího záchranného balíku, na němž se měnový fond podílí s eurozónou.

Nejnověji schválenou tranší se tak celková pomoc MMF ve prospěch Řecka zvýšila na 8,24 miliardy eur (212,9 miliardy Kč). Úhrnná výše finanční pomoci, kterou má nyní Řecko dostat od všech věřitelů, činí 5,8 miliardy eur.

Řečtí poslanci minulý týden schválili nový daňový zákon a poslední kroky k dokončení kontroverzního přesunu státních úředníků, aby splnili podmínky mezinárodních věřitelů, a zajistili si tak odblokování této částky.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji bankrotu a muselo požádat o pomoc partnery v Evropské unii a Mezinárodní měnový fond. Úvěr 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč) však problémy země nevyřešil a Řecko muselo dostat druhý záchranný balík 130 miliard eur.

Výměnou za úvěrovou pomoc se Atény zavázaly k výrazným rozpočtovým škrtům a k ekonomickým reformám. Ty ale mají negativní dopad na ekonomiku. Řecký premiér Antonis Samaras dnes evropské lídry vybídl, aby zaměřili ekonomická opatření na podporu hospodářského růstu.

Autor: pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!