Řecko má nový záchranný plán, chystá zvláštní daň pro 500 nejbohatších | E15.cz

Řecko má nový záchranný plán, chystá zvláštní daň pro 500 nejbohatších

Muž prochází kolem grafitti v řecké metropoli Aténách
Muž prochází kolem grafitti v řecké metropoli Aténách
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecká vláda navrhuje zavést mimořádnou daň pro 500 nejbohatších řeckých rodin. Napsal to německý list Bild s odvoláním na nový seznam reforem, které se Atény chystají předložit euroskupině, tedy ministrům financí zemí eurozóny. Mimořádná daň je jedním z opatření, které mají vládě pomoci uvolnit slíbené peníze ze záchranného úvěru. Zdroj z vlády řekl, že Atény dnes uhradily splatný dluh 200 milionů eur.

Seznam reforem řeckého ministerstva financí Bildu zahrnuje zvýšení daně pro zaměstnance s platem přes 30 tisíc eur (820 tisíc korun) ročně nebo zvýšení daně z luxusu na položky jako jsou drahá auta. Atény také navrhují zavedení daně na luxusní dovolené na oblíbených ostrovech a sjednocení současných tří sazeb daně z přidané hodnoty.

Řecko již několik týdnů jedná se svými zahraničními věřiteli o reformách, které mají zemi uvolnit zbývající peníze ze záchranného úvěru. Hlavními věřiteli je Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF). Jednání ale zatím nevykazují výraznější pokrok a bez dohody Řecku hrozí státní bankrot.

Větší nákupy jen kartou

Kvůli zlepšení výběru daní Atény rovněž plánují, že nařídí platit nákupy nad 70 eur (téměř 2000 korun) jen debetní kartou, aby o těchto transakcích byl vždy záznam.

Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Pokud se dohodu o reformách nepodaří dokončit tento měsíc, hrozí Řecku už v červnu platební neschopnost.

Atény zatím splácí

Zdroj z řecké vlády agentuře Reuters řekl, že Atény již odeslaly 200 milionů eur, což byl splatný úrok z úvěru, který zemi poskytl MMF. Splacení této částky, připadající na dnešek, se očekávalo a pro Řecko nepředstavovalo žádný větší problém. Potíže by ale země mohla mít se splátkou 750 milionů eur, která připadá na 12. května, tedy na příští úterý.

Řecká vláda se potýká s akutním nedostatkem finanční hotovosti a kvůli zajištění peněz na tyto splátky a také na květnovou výplatu mezd a důchodů vláda nařídila státním institucím a podnikům, aby převedly veškerou svou volnou hotovost na centrální banku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video