Řecký ministr mírní obavy z nedostatku likvidity, vláda lépe vybere daně | E15.cz

Řecký ministr mírní obavy z nedostatku likvidity, vláda lépe vybere daně

Řecký ministr mírní obavy z nedostatku likvidity, vláda lépe vybere daně
Řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis
• 
ZDROJ: Heinrich-Böll-Stiftung via Flickr (CC-BY-SA 2.)

ČTK

Ministr hospodářství Řecka Jorgos Statchakis prohlásil, že jeho země do léta nebude trpět nedostatkem peněz, a to díky vládnímu plánu posílení systému výběru daní. Na Twitteru tak reagoval na podle něj nesprávnou citaci jeho rozhovoru s listem The Wall Street Journal.

Statchakis podle deníku řekl, že země bude mít v březnu problémy s penězi, jestliže se nezlepší výběr daní. „A pak uvidíme, jak bude Evropa tvrdá,“ dodal prý. 

„Neřekl jsem, že v březnu budeme mít problém s likviditou,“ dušoval se na Twitteru ministr. Dodal, že očekávaný nedělní projev premiéra Alexise Tsiprase v parlamentu bude obsahovat i plán zvýšení příjmů z daní a zajištění nezbytných financí pro státní pokladnu. 

Čtěte o snížení řeckého ratingu: Vládě dochází hotovost, varuje S&P

„Do léta nebude žádný problém ani s uzavřením dohody“ s evropskými partnery, tvrdil Statchakis. Lednové volby vyhrála Tsiprasova levicová opoziční strana SYRIZA díky slibům, že zmírní úsporná opatření, jež citelně dopadají na ekonomiku a na obyvatelstvo. Přísné škrty s úspornou hospodářskou politikou jsou ale podmínkou mezinárodního záchranného programu, na jehož základě země tvrdě splácí obří dluhy. 

Ministr financí Janis Varufakis nebude podle zdrojů agentury Reuters na setkání s partnery z eurozóny nadcházející středu souhlasit s ničím, co by zemi udrželo v dosavadním záchranném programu. Místo toho bude Řecko dál požadovat nějakou překlenovací půjčku umožňující udržení řeckých financí v chodu, dokud Atény nepředstaví nový plán reforem a splácení dluhů. Ministři financí eurozóny na druhé straně čekají, že jim Řecko ve středu představí plán, jak se země chce stát finančně nezávislou.

Miroslav Zámečník: Chytré dluhové inženýrství vypadá přece jenom trochu jinak

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!