Řecký prezident chce novou vládu ještě dnes

Řecko

Řecko Zdroj: ctk

Řecký prezident Karolos Papulias po nedělních parlamentních volbách v Řecku prohlásil, že je nezbytné sestavit novou řeckou koaliční vládu ještě dnes. Pozval k sobě šéfa konzervativců z Nové demokracie (ND) Antonise Samarase, který jako vítěz voleb má vést jednání o příštím kabinetu. Neformální konzultace parlamentních stran o co nejrychlejším vytvoření vládní koalice přitom začaly hned po oznámení výsledků v neděli večer.

„Je naprosto nezbytné vytvořit vládu. Přeji si, aby vznikla dnes,“ řekl prezident po jednání s některými politickými představiteli. Samaras po schůzce s prezidentem bez dalších podrobností vyjádřil naději, že se „ihned“ podaří dát dohromady vládu „národního konsensu“.

ND zvítězila ve volbách, ale jen těsně a nemá v parlamentu většinu. Tu by jí mohlo zajistit předpokládané spojenectví minimálně s třetími socialisty. Samaras se ale vyslovil pro co nejširší koalici „národní jednoty“. A to s cílem získat ke spolupráci i radikální levici, která skončila druhá a odmítá současnou podobu úsporných opatření v zemi.

Pravicová ND a socialisté z Panhelénského socialistického hnutí (PASOK) naopak podporují úsporný plán, kterým Evropská unie a Mezinárodní měnový fond podmiňují poskytování záchranných půjček umožňujících Řecku vyhnout se totálnímu bankrotu. Nově ale ND a PASOK slíbily voličům a radikální levici, že požádají evropské partnery o zmírnění dopadů plánu, především odložením plnění jeho podmínek o dva roky.

Dá se předpokládat, že ND a PASOK budou tvořit základ vládní koalice, jejíž brzké sestavení si přejí a očekávají zahraniční partneři a trhy.

ND si v třísetčlenném parlamentu zajistila 129 poslaneckých míst. Koalice radikální levice (SYRIZA), která je proti pokračování razantních škrtů, má 71 zákonodárců. V koalici s třetími socialisty, kteří obsadí 33 křesel, může ND vytvořit parlamentní většinu 162 poslanců. Obě strany byly koaličními partnery již v minulosti.