Rozdávejte peníze přímo lidem, chce po ECB skupina europoslanců | E15.cz

Rozdávejte peníze přímo lidem, chce po ECB skupina europoslanců

Renovace symbolu eurozóny před sídlem ECB ve Frankfurtu
Renovace symbolu eurozóny před sídlem ECB ve Frankfurtu
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skupina europoslanců vyzývá Evropskou centrální banku (ECB), aby zvážila možnost podpory ekonomiky eurozóny prostřednictvím přímé distribuce peněz mezi obyvatele. S myšlenkou tištění peněz a jejich rozdělování přímo lidem kdysi přišel známý ekonom Milton Friedman a přirovnal ji ke shazování peněz z vrtulníku.

V otevřeném dopisu adresovaném šéfovi ECB Mariovi Draghimu vyzývá 18 europoslanců z řad sociálních demokratů, zelených a frakce evropské levice, aby banka takzvané vrtulníkové peníze zvážila „jako možné řešení pro podporu hospodářského vývoje“. Dopis bude podle listu Financial Times odeslán v pátek.

Šéf parlamentní frakce zelených a jeden ze signatářů dopisu Philippe Lamberts listu řekl, že použití vrtulníkových peněz by mohlo být smysluplnější než nynější kvantitativní uvolňování měnové politiky ECB zahrnující rozsáhlé nákupy dluhopisů.

„Potřebujeme, aby peníze proudily přímo do ekonomiky,“ uvedl německý levicový europoslanec Fabio de Masi. „Vrtulníkové peníze pro domácnosti s nízkými příjmy by určitě fungovaly,“ dodal.

Přední světový dluhopisový fond Pimco nicméně koncem března vyzval centrální banky, aby o tištění peněz a jejich rozdělování přímo lidem neuvažovaly. Varoval, že vrtulníkové peníze by mohly vyvolat hyperinflaci.

Pimco upozorňuje, že podle jeho výzkumů byla podobná metoda od konce 18. století použita v 56 případech, od Francie v roce 1795 až po Zimbabwe v roce 2007, a pokaždé měla velmi vážné dopady.

„Při pohledu do minulosti zjistíte, že pokaždé, když to centrální banky jen trochu zkusily, vznikla obrovská inflace,“ uvedl hlavní správce německého portfolia společnosti Pimco Andrew Bosomworth. Vrtulníkové peníze by podle Bosomworthe znamenaly „krok do zcela nové fáze měnové politiky vyznačující se obrovským množstvím nejistoty“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video