Roztržka na Blízkém východě pokračuje, Saúdové odvolali diplomaty z Íránu | E15.cz

Roztržka na Blízkém východě pokračuje, Saúdové odvolali diplomaty z Íránu

Muž čte zprávu o popravě šíitského duchovního
Muž čte zprávu o popravě šíitského duchovního
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Saúdská Arábie přerušila diplomatické styky s Íránem, oznámilo dnes v Rijádu saúdské ministerstvo zahraničí. Krok je reakcí na ranní útok davu íránských demonstrantů na areál saúdského velvyslanectví v Teheránu. Diplomatická roztržka následuje krátce po popravě šíitského duchovního Nimra Bákira Nimra v Saúdské Arábii, která v Íránu vyvolala bouřlivé protesty.

Saúdský ministr zahraničí Ádil Džubajr v prohlášení na tiskové konferenci v Rijádu uvedl, že útok na velvyslanectví v Teheránu byl projevem íránské snahy destabilizovat situaci v regionu a vytvářet „teroristické buňky“ v Saúdské Arábii.

„Saúdské království vzhledem k těmto skutečnostem oznamuje přerušení diplomatických styků s Íránem a žádá odjezd personálu diplomatické mise, konzulátu a dalších navazujících úřadů do 48 hodin. Velvyslanec byl předvolán, aby mu to bylo sděleno,“ řekl saúdský ministr. Saúdská Arábie nedovolí, aby Írán ohrožoval její bezpečnost, uvedl na tiskové konferenci Džubajr. Útok na saúdské velvyslanectví označil za „křiklavé porušení všech mezinárodních konvencí“.

Íránská policie musela dnes ráno rozhánět rozhněvané protestující, kteří pronikli na saúdskoarabskou ambasádu v Teheránu. Demonstranti pronikli do velvyslanectví a zapalovali tam ohně, než je rozehnala policie. Íránské ministerstvo zahraničí v prohlášení vyzvalo protestující k respektování diplomatických dohod.

Diplomaté vyvázli bez zranění

Televize Al-Arabíja oznámila, že už po útoku demonstrantů saúdští diplomaté ambasádu v Teheránu opustili. Na cestě do Saúdské Arábie dnes byli spatřeni při mezipřistání v Dubaji. Náměstek íránského ministra zahraničí Husejn Amír Abdullahjan podle agentury Fars zdůraznil, že žádný saúdský diplomat nebyl zraněn a že Írán je pro diplomaty bezpečný. Rijád podle něj ani přerušením diplomatických styků nemůže zastřít „velkou chybu“ v podobě Nimrovy popravy.

Írán je oporou šíitské komunity a kvůli Nimrově popravě si už v sobotu předvolal saúdskoarabského chargé d ́affaires v Teheránu. Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí reagovalo recipročně a povolalo si íránského velvyslance v Rijádu. Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes řekl, že Saúdskou Arábii za Nimrovu popravu stihne „boží odplata“.

Íránský prezident Hasan Rúhání popravu považuje za „neospravedlitelnou a nelidskou“. Vydal ale příkaz ministerstvu vnitra stíhat osoby odpovědné za útok na saúdskoarabské velvyslanectví a ujistil, že Írán zajistí bezpečnost zahraničních diplomatických misí.

Spojené státy na rozhodnutí Rijádu podle agentur Reuters a TASS, odvolávajících se na nejmenovaného představitele americké vlády, zareagovaly výzvou k zachování přímého dialogu mezi oběma regionálními rivaly a k pozitivním krokům, které by oslabily napětí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video