Rozvojová pomoc, nebo byznys? Z finančních darů stále více těží bohaté země

Cyklón Roanu bičuje pobřeží Bangladéše, připravil o život 21 lidí

Cyklón Roanu bičuje pobřeží Bangladéše, připravil o život 21 lidí Zdroj: ČTK

Afrika - ilustrační foto
afrika, ilustrační foto
Francouzská Afričanka Tippi Degré žila jako Mauglí a přátelila se se zvířaty.
Francouzská Afričanka Tippi Degré žila jako Mauglí a přátelila se se zvířaty.
Český misionář Petr Jašek je od 10. prosince 2015 vězněn v Súdánu
18
Fotogalerie

Soukromé firmy v bohatých zemích v posledních letech stále více těží z finanční pomoci určené pro ty nejchudší na světě. Upozorňuje na to nová studie, o které informovala agentura Reuters. Podle aktivistů dárci selhávají v omezování takzvané vázané pomoci, která nutí příjemce nakupovat zboží a služby z dárcovské země.

V roce 2001 přitom bohatí dárci slíbili, že tuto praxi ukončí. Je totiž považována za nevýhodnou pro podporované země, neboť kvůli potlačení konkurenčního boje zvyšuje náklady a připravuje místní firmy o obchodní příležitosti.

Globální snahy o zastavení vázané pomoci se ale v posledních letech zadrhly, uvádí listopadová zpráva, která odhaluje, že firmy z dárcovských zemí stále získávají velký a rostoucí podíl rozvojových zakázek.

"Tato agenda již není brána vážně," řekl Jesse Griffiths, ředitel Eurodad, sítě 47 nevládních organizací z 20 evropských zemí. Obává se proto, že kvalita a přínos rozvojových projektů se stávají vedlejšími a hlavní roli hrají obchodní výhody.Zjištění byla zveřejněna ve studii Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Programu OSN pro rozvoj (UNDP). Eurodad uvedl, že informace jsou znepokojivé i ve světle zpráv o tom, že bohatí dárci jednají o uvolnění pravidel rozvojové pomoci, což by mohlo dále zvýšit podporu pro soukromý sektor.

"Jak se bude uskutečňovat navrhovaná liberalizace pravidel pomoci... otevřou se dveře pro to, aby dárci využili velkou část pomoci jako nástroj (nepřímého) subvencování svých vlastních firem," varoval v prohlášení manažer Eurodad Jeroen Kwakkenbos. "Víme, že tento druh vázané pomoci funguje špatně, zvyšuje náklady a podkopává argumenty pro (rozvojovou) pomoc," dodal.

Zpráva OECD/UNDP uvádí, že podíl dvoustranných darů bez připojených podmínek klesl o jeden procentní bod na 78 procent z celkového množství v roce 2014.V roce 2013 (poslední rok, pro který jsou k dispozici tyto údaje) navíc byla téměř polovina rozvojových zakázek, konkrétně 48 procent, přidělena dodavatelům z dárcovských zemí, což představuje dvouprocentní nárůst oproti roku 2012.

Z dlouhodobého hlediska však nelze přehlédnout, že státy za poslední dvě desetiletí ukončily přibližně 25 procent vázané pomoci, upozornil specialista OECD Frans Lammersen.

"Když se podíváte na dlouhodobější vývoj, zjistíte, že v 90. letech minulého století a na počátku tohoto století se prudce zvýšil podíl pomoci, která nebyla vázaná," řekl. "Zdá se ale, že jsme dosáhli úrovně, která se dále neposouvá," doplnil.