Rumunské ministerstvo změnilo názor, změnu zákona nepředloží | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Rumunské ministerstvo změnilo názor, změnu zákona nepředloží

ČTK

Rumunské ministerstvo spravedlnosti odvolalo své plány předložit návrh nového trestního zákona, který ještě dnes sliboval zveřejnit ministr spravedlnosti. Oznámila to televize Digi24TV s odvoláním na komuniké ministerstva.

Ministr spravedlnosti Florin Iordache na předchozí tiskové konferenci oznámil, že chce ještě dnes zveřejnit podrobnosti k návrhu nového trestního zákona.

Stalo se tak den poté, co masové demonstrace přinutily vládu premiéra Sorina Grindeanua na mimořádném nedělním zasedání zrušit kontroverzní nařízení, kterým chtěl kabinet odstranit postih za některé korupční trestné činy a za zneužívání úředního postavení.

Rumunská vláda stáhne sporné nařízení o korupci, protestovaly proti němu statisíce lidí

V neděli vyšlo do ulic v Bukurešti a dalších městech na půl milionu lidí. Stažení dekretu ale demonstranty neuspokojilo a řada lidí požaduje demisi vlády. Představa kabinetu, že úřady nebudou stíhat řadu korupčních skutků, vyvolala odmítavé reakce i v rámci Evropské unie.

Grindeanuova vláda sice nařízení zrušila, už v sobotu ale premiér uvedl, že kabinet vypracuje nový návrh zákona, který tentokrát předloží k posouzení parlamentu. V zákonodárném sboru má přitom vláda pohodlnou většinu.

Rumunské volby ovládli socialisté, plánují hromadně utrácet

Iordache dnes před novináři také uvedl, že svou případnou demisi hodlá s premiérem probrat poté, co parlament rozhodne o opozičním návrhu vyslovit vládě nedůvěru, což poslanci nejspíše odmítnou.

Termín hlasování zákonodárců o důvěře vládě ještě nebyl stanoven.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!