Ruská ekonomika pádá stále rychleji. Už jsme dosáhli dna, věří ministr | E15.cz

Ruská ekonomika pádá stále rychleji. Už jsme dosáhli dna, věří ministr

Ruská ekonomika pádá stále rychleji. Už jsme dosáhli dna, věří ministr
Výrobní linka Lady Kaliny
• 
ZDROJ: Trubin Valera, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Tempo meziročního poklesu ruské ekonomiky se v letošním druhém čtvrtletí zdvojnásobilo na 4,4 procenta z 2,2 procenta v předchozích třech měsících. Vyplývá to z odhadů ruského ministerstva hospodářského rozvoje, které představil ministr Alexej Uljukajev. Hospodářský pokles již ale podle ministra zřejmě dosáhl svého dna a ekonomická situace by se měla ve třetím čtvrtletí začít zlepšovat.

Rusko se nyní potýká s první hospodářskou recesí od roku 2009. Ekonomiku těžce zasáhly negativní dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářskou situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Uljukajev uvedl, že v prvním pololetí se hrubý domácí produkt Ruska snížil o 3,4 procenta. Předpověděl však, že v celém letošním roce by měl pokles činit pouze 2,6 až 2,8 procenta. V příštím roce by se podle ministra ruská ekonomika měla vrátit k růstu a stoupnout o více než dvě procenta. „Hospodářská situace se začíná zlepšovat,“ citovala Uljukajeva agentura TASS.

Medveděv: Sankce budou Rusko stát přes 100 miliard dolarů

Graphical visualization of Ru GDP Annual Growth Rate

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!