Ruské úřady pozastavily činnost jehovistům, chtějí je zakázat | E15.cz

Ruské úřady pozastavily činnost jehovistům, chtějí je zakázat

ČTK

Ruské ministerstvo spravedlnosti pozastavilo činnost náboženské společnosti Svědkové Jehovovi v celé zemi a požádalo soud, aby zakázal tuto organizaci jako extremistickou. Nejvyšší soud má přijmout konečné rozhodnutí o zákazu 5. dubna.

Kdyby nejvyšší soud rozhodl ve prospěch ministerstva, mělo by to pro Svědky Jehovovy v Rusku katastrofální následky," uvádí se na webu organizace. Každý z více než 170 tisíc jehovistů v Rusku "by mohl být trestně stíhán pouze za to, že se účastní náboženských setkání, čte si s ostatními bibli nebo mluví s lidmi o své víře".

Jehovisté v Rusku oficiálně působí od roku 1991.

Polský ministr obrany podal na Tuska trestní oznámení, spáchat měl diplomatickou zradu

Interfax připomněl, že činnost jehovistů je pravidelně předmětem pozornosti úřadů po celém Rusku, v řadě regionů a měst už byla tato náboženská společnost zakázána, například v Samaře, Orlu, Belgorodu či Birobidžanu.

Sami jehovisté často viděli v pozadí ústrků vlivnou pravoslavnou církev, úzce spjatou s ruským státem.

"Při všech soudních procesech proti Svědkům Jehovovým bylo vidět, že soud nedopřál sluchu obhajobě a stanul na straně prokuratury či ministerstva spravedlnosti," řekl ruské redakci BBC mluvčí ruských jehovistů Jaroslav Sivulskij, podle kterého není k zákazu žádný důvod. "Snažíme se vysvětlit lidem, že nejsme žádní extrémisté. Jsme řádní občané, platíme daně a dodržujeme zákony, a tak obvinění z extremismu je prostě absurdní," řekl.

Putin má být nejbohatší člověk na světě, vlastní až 200 miliard

Náboženská společnost původně vznikla v USA, pod názvem Svědkové Jehovovi působí od roku 1931.

Podívejte se do fotogalerie, jak se jehovisté křtí. 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!