Rusko a USA se obviňují z nebezpečných manévrů ve Středozemí | E15.cz

Rusko a USA se obviňují z nebezpečných manévrů ve Středozemí

Americký torpédoborec USS Gravely
Americký torpédoborec USS Gravely
• 
ZDROJ: Namornictvo USA

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruské ministerstvo obrany obvinilo americké bojové plavidlo, že se ve východním Středomoří nebezpečně přiblížilo k ruskému strážnímu člunu. Incident se podle Moskvy stal před deseti dny, informaci o něm ale Rusko zveřejnilo až dnes. Zprávu potvrdil i Pentagon s tím, že za incident mohou Rusové.

Americký torpédoborec USS Gravely se podle ruského ministerstva málem srazil s ruským člunem Jaroslav Mudryj, který operoval v mezinárodních vodách. V kritickém okamžiku prý nepřevyšovala vzdálenost mezi oběma plavidly šedesát metrů. Americká loď navíc ruskému člunu zkřížila plavební dráhu.

Ruské ministerstvo obrany podle agentury Interfax zaslalo Pentagonu protest, v němž incident označilo za „hrubé porušení mezinárodních plavebních pravidel“.

Incident ve východním Středomoří potvrdil Pentagon s tím, že z ruské strany se do něj zapojila fregata Něustrašimyj. Plavidlo se podle amerického prohlášení chovalo „nebezpečně a neprofesionálně“ a k americké lodi Gravely se přiblížilo asi na 290 metrů. Od další americké bitevní lodi Harry S. Truman byla ruská loď vzdálená zhruba devět kilometrů.

K podobným incidentů došlo v minulosti už několikrát. Americké úřady si opakovaně stěžují, že Rusové provádějí v blízkosti amerických lodí a letadel nebezpečné manévry. Výtky v opačném gardu zaznívají z Moskvy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video