Rusko chystá manévry ve Středozemním moři | E15.cz

Rusko chystá manévry ve Středozemním moři

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Rusko na začátku září uspořádá ve Středozemním moři vojenské cvičení, kterého se zúčastní více než 25 vojenských lodí a zhruba 30 letadel. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany o tom informovala agentura TASS.

Manévrů, která se mají konat od 1. do 8. září, se zúčastní i ruský raketový křižník Maršál Ustinov. V mezinárodním vzdušením prostoru vykonají cvičení mimo jiné letouny Tu-160, schopné nést jaderné rakety, víceúčelové stíhací letouny Su-33 a bojová letadla Su-30SM námořního letectva.

Cvičení se bude konat na pozadí rostoucího napětí mezi Ruskem a Západem ohledně dění v syrské provincii Idlib, poznamenala agentura Reuters. Podle Západu chystá syrský prezident Bašár Asad v této poslední baště syrské opozice ofenzivu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová naproti tomu uvedla, že k novému útoku proti Sýrii se chystá Západ.

Rusko má u břehů Středozemního moře v syrském městě Tartús pronajatou námořní základnu. V Sýrii má Moskva také leteckou základnu Hmímím, obě vojenská zařízení leží jen několik desítek kilometrů od provincie Idlib.

Rusko v září mimo jiné plánuje jedno z nejrozsáhlejších vojenských cvičení Východ 2018 (Vostok 2018), kterého by se měla zúčastnit Tichomořská a Severní flotila a všechny letecké jednotky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video