Moskva: Západ se chystá k novému útoku na Sýrii, může to ohrozit globální stabilitu | E15.cz

Moskva: Západ se chystá k novému útoku na Sýrii, může to ohrozit globální stabilitu

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Rusko tvrdí, že se Západ chystá k novému útoku proti Sýrii. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová dnes varovala, že "potenciální agrese Západu proti Sýrii" by přinesla nevyhnutelné důsledky a představovala by ránu jak pro mírové řešení situace v Sýrii, tak pro "globální stabilitu".

"Čelíme těm nejvážnějším obavám a sdílíme je se světem a médii," uvedla dnes Zacharovová podle agentury TASS. Podle ní není Západ spokojen se stávajícím vývojem v Sýrii, kde díky ruské pomoci se podařilo stabilizovat režim prezidenta Bašára Asada. Zacharovová dodala, že proto hrozí, že dojde k zinscenovanému chemickému útoku, který by Západu dal záminku k tomu, aby na Sýrii zaútočil.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí sdělila, že "použití toxických látek a postupných chemických útoků s cílem falešně obviňovat syrskou vládu a armádu v souvislosti s údajnými chemickými útoky" je pro Rusko naprosto nepřijatelné. "Damašek takové možnosti vůbec nemá," tvrdila.

Podle agentury Reuters se ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov počátkem týdne sešel s americkými představiteli, aby je zpravil o tom, že Moskva je znepokojena americkými náznaky, že se USA chystají k novému útoku proti Sýrii. Šlo by podle něho o "neopodstatněnou a nezákonnou agresi proti Sýrii".

USA společně s Británií a Francií podnikly vzdušný útok proti vybraným cílům v Sýrii naposledy letos v dubnu. Učinily tak v reakci na chemický útok s desítkami obětí, který přičítá Západ syrskému vládnoucímu režimu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video