Putin otočil. Penzijní reforma má být citlivější | E15.cz

Vyměkne Putin? Kvůli penzijní reformě ztrácí popularitu, naznačil zmírnění návrhu

Karel Pučelík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ruský prezident Vladimir Putin naznačil, že je připraven změkčit návrh penzijní reformy, který vyvolal nesouhlas velké části veřejnosti. Informovala o tom agentura Reuters.

"Žádám vás, abyste nezapomněli, že naše rozhodnutí ovlivní osudy milionů lidí a musí být spravedlivé. Neměli bychom konat mechanicky, formálně, ale zastávat vyvážený a opatrný přístup," uvedl Putin směrem k zákonodárcům. Dodal, že si je vědom negativních reakcí, jež návrh vyvolal. Blíže se k němu vyjádří v nejbližších dnech.

Podle průzkumů reformu nepodporuje až devadesát procent Rusů. Na dění kolem návrhu reagovaly i Putinovy osobní statistiky. Jeho rating klesl na nejnižší úroveň za poslední čtyři roky, tedy od doby, kdy došlo k anexi Krymu.

Ačkoli návrh zákona rozdělil i vládní stranu Jednotné Rusko, ve Státní dumě prvním čtením prošel. Mezi občany ale vyvolal vlnu odporu. Tisíce lidí vyrazily do ulic, jen v Moskvě se protestů zúčastnilo na deset tisíc demonstrantů.

Na základě vládního návrhu se má postupně zvýšit odchod do důchodu z 60 na 65 let u mužů a z 55 na 63 let u žen. Střední délka života Rusů nyní dosahuje 72 let. Muži přitom mají naději na dožití 67 let. Podle aktuální studie se po dovršení reformy v roce 2028 penze nedočká 17 procent mužů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video