Rusko chystá novou superstřelu. Má prorazit i deštník USA | E15.cz

Rusko chystá novou superstřelu. Má prorazit i deštník USA

raketa, ilustrační foto
raketa, ilustrační foto
• 
ZDROJ: nato.int

Petr Horký

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko staví novou stotunovou mezikontinentální střelu, která má být schopná prorazit plánovaný americký protiraketový deštník. Agentuře Ria Novosti to v pátek řekl velitel oddílu taktických střel Sergej Karakajev.

O výrobě nové rakety na tekutý pohon už bylo rozhodnuto, řekl generál. Střela má nahradit v současnosti nejsilnější mezikontinentální střelu světa R36M2 Vojevoda (v terminologii Nato známá jako SS-18 „Satan“).

Pokud by USA po světě rozmístili protiraketové systémy, pak by potenciál současné rakety na pevný pohon nestačil k proražení deštníku, vysvětlil generál. Nová raketa vážící sto tun to ale podle generála dokáže, protože má lepší nosnost a rychlost startu.

Výroky ruského generála o výrobě rakety jsou další epizodou v (zatím) slovní přestřelce o raketovém zbrojení mezi USA a Ruskem. Naposledy v listopadu představil ruský prezident Dmitrij Medveděv řadu vojenských opatření, jak neutralizovat případný americký raketový deštník v Evropě. Balíček zahrnoval nové střely i modernizaci starých atomových raket. Ruské zbrojní plány jsou reakcí na americký projekt raketového deštníku v Evropě, jehož stavba má začít v roce 2015 a trvat pět let. Do té doby mají bezpečnost zajišťovat rakety a radary umístěné na amerických válečných lodích.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video