Rusko nabídlo Saúdské Arábii rakety S-400 | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Rusko nabídlo Saúdské Arábii po útocích na ropná zařízení svůj systém protiraketové obrany

ČTK

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters.

„Jsme připraveni poskytnout Ankaře příslušnou pomoc. Stačí, když politické vedení Saúdské Arábie učiní moudré rozhodnutí - jako se svého času rozhodli lídři Iráku při koupi ruského systému S-300 či prezident Erdogan při koupi nejnovějšího systému protiraketové obrany S-400,“ řekl Putin.

Rusko přispěchalo na pomoc Turecku. Nabízí náhradu za americké stíhačky

Ropná zařízení Abkajk a Churajs v sobotu ráno zachvátil požár poté, co je zasáhly střely z bezpilotních letounů. Z útoků, k nimž se hlásí jemenští šíitští povstalci, Washington viní Írán a Rijádu o tom poskytl informace svých tajných služeb. Saúdové o odpovědnosti Íránu nejsou s konečnou platností přesvědčeni, napsal list The Wall Street Journal (WSJ).

Krajní znepokojení nad útoky projevil mimo jiné generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Jens Stoltenberg. Irán „destabilizuje celý region“, řekl také. Rúhání útok označil za odplatu Jemenců za agresi Saúdské Arábie.

Glosa Karolíny Flaszové: NATO pod tlakem
Rusko dodá Sýrii protiraketové systémy. Zchladí horké hlavy, říká ministr obrany Šojgu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!