Rusko dodá Sýrii protiraketové systémy. Zchladí horké hlavy, říká ministr obrany Šojgu | E15.cz

Rusko dodá Sýrii protiraketové systémy. Zchladí horké hlavy, říká ministr obrany Šojgu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V reakci na nedávné sestřelení ruského letadla Il-20 nad Středozemním mořem dodá Rusko v příštích dvou týdnech Sýrii rakety S-300. Oznámil to v Moskvě ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Dodávka podle něj v oblasti "zchladí horké hlavy" a výrazně zvýší možnosti syrské protivzdušné obrany. Ruský plán ihned kritizoval bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton. Znamenalo by to podle něj "vážné vyhrocení situace". Doufá proto, že Moskva svůj krok ještě zváží.

Moskva dodávkou moderních protiraket reaguje na sestřelení ruského výzvědného letounu, který si minulý týden syrské vládní síly spletly s izraelskou stíhačkou a sestřelily ho. O život přišlo všech 15 osob na palubě. O víkendu dalo Rusko najevo, že z incidentu viní výhradně Izrael, jehož stíhačky podnikající nálet v Sýrii se kryly za ruským strojem.

Rakety S-300 mají dosah 250 kilometrů a jsou schopny zasáhnout několik cílů najednou. Moskva dodala tyto zbraně už několika zemím, mimo jiné Íránu nebo Číně. Samotná ruská armáda nyní disponuje modernější verzí S-400 a pracuje zároveň na vývoji další generace S-500.

Rusko už před pěti lety připravovalo dodávku raket S-300 Sýrii, ale na žádost Izraele byl kontrakt pozastaven. "Teď se situace změnila, a to nikoli naší vinou," poznamenal dnes ruský ministr obrany.

Šojgu rovněž oznámil, že Damašek dostane z Moskvy komunikační systémy, které umožní syrské protivzdušné obraně identifikovat ruské letouny. Dodávka má vyloučit možnost dalších leteckých incidentů.

Ruský ministr dále konstatoval, že ruská armáda bude nad Středozemním mořem rušit družicovou navigaci, palubní radiolokátory a komunikační systémy bojových letounů, které budou útočit na pozemní cíle v Sýrii. Podobné operace provádějí vzdušné síly židovského státu, které v Sýrii ničí údajné íránské objekty. Írán je spojencem syrské armády.

Šojgu doufá, že nová opatření Moskvy "zchladí horké hlavy". V opačném případě by podle něj Rusko muselo reagovat "v souladu se vzniklou situací".

Ruský prezident již o dodání protiraketových systémů do Sýrie telefonicky hovořil s izraelským premiérem, uvedl Kreml. Zároveň v prohlášení dodal, že Vladimir Putin Benjaminu Netanjahuovi mimo jiné řekl, že cílem ruských kroků je ochránit ruskou armádu. Netanjahu naopak řekl, že poskytovat pokročilé zbraně "nezodpovědným hráčům" zvýší nebezpečí v regionu, uvedla jeho kancelář.

Zdůraznil přitom, že Izrael bude i nadále chránit svou bezpečnost a své zájmy, a zopakoval, že vinu za sestřelení ruského letounu minulý týden nese pouze armáda syrského prezidenta Bašára Asada. S Putinem se izraelský premiér nicméně shodl, že je zapotřebí pokračovat v koordinaci týkající se operací ozbrojených sil Ruska a Izraele.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video