Rusko otevřeně použilo vojenskou sílu, prohlásil šéf NATO Stoltenberg | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Rusko otevřeně použilo vojenskou sílu, prohlásil šéf NATO Stoltenberg

Rusko otevřeně použilo vojenskou sílu, prohlásil šéf NATO Stoltenberg
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Nedělní incident v Kerčském průlivu u Krymu je velmi vážný, neboť Rusko tam otevřeně a přímým způsobem použilo vojenskou sílu vůči ukrajinským plavidlům. Po pondělním mimořádném jednání velvyslanců aliančních zemí se zástupci Ukrajiny to v centrále NATO v Bruselu řekl novinářům generální tajemník organizace Jens Stoltenberg. Upozornil, že pokračující ruská militarizace Krymu a Černého a Azovského moře dál ohrožuje ukrajinskou nezávislost a podkopává stabilitu v širším regionu.

Ruské speciální jednotky v neděli zadržely u Kerčského průlivu tři lodě ukrajinského námořnictva. Rusové přitom na plavidla stříleli a tři námořníky zranili.

„Použití vojenské síly proti ukrajinským lodím a námořníkům nemá žádné opodstatnění,“ zdůraznil generální tajemník aliance. „Viděli jsme, jak střílejí na ukrajinské lodě. Viděli jsme, že se plavidel zmocnili a zajali námořníky. A viděli jsme, že někteří ze zajatých byli zraněni,“ vypočetl Stoltenberg.

Rusko podle něj musí pochopit, že jeho kroky mají své důsledky. Nedělní dění v Kerčském průlivu zapadá do vzorce ruského chování v posledních sedmi letech, podotkl generální tajemník NATO.

Napětí v Černém moři: Ukrajina obvinila Rusko ze střelby na lodě. Porošenko svolal válečný kabinet

Na otázku, jak konkrétně nyní aliance na vývoj v Azovském moři zareaguje, Stoltenberg odpověděl výčtem kroků, které už vůči Rusku v souvislosti s Ukrajinou členské země aliance uskutečnily, zmínil se například o sankčních opatřeních či o posilování NATO ve východní Evropě.


Krym: Ruská vojenská sláva a tatarská zkáza. Proč Rusové na Krymu tolik lpí? Více zde >>>


Ruský postup už kritizovala Evropská unie i západní státy, nejhlasitějším a společným požadavkem je okamžité propuštění zadržovaných plavidel i lidí.

NATO v pondělí podle Stoltenberga vyzvalo Rusko, aby zajistilo nerušený přístup do ukrajinských přístavů a svobodu plavby v Azovském moři a Kerčském průlivu. „A voláme také po klidu a umírněnosti. Incident je připomínkou, že na Ukrajině je válka. A pokračuje už déle než čtyři roky,“ poznamenal generální tajemník NATO.

Ukrajinský parlament schválil vyhlášení válečného stavu. Profesor Galeotti: Je to domácí politizování

O mimořádné svolání Komise NATO-Ukrajina Stoltenberga v pondělí ráno telefonicky požádal ukrajinský prezident Petro Porošenko. Spojenci na něm znovu zopakovali dlouhodobý postoj aliance, která ruskou anexi Krymu pokládá za nelegální a odsuzuje ruskou podporu separatistům v samozvaných republikách na východě Ukrajiny.

„NATO dál Ukrajinu silně podporuje prakticky i politicky,“ řekl Stoltenberg. Ukrajinský prezident Porošenko už podepsal výnos, který v zemi zavádí válečný stav. O jeho uvedení v platnost by měli ještě dnes hlasovat ukrajinští poslanci na svém mimořádném zasedání. Porošenko dnes prý Stoltenberga ujistil, že krok nebude hrozbou pro práci ukrajinských demokratických institucí ani nebude znamenat problémy pro blížící se prezidentské volby v zemi. "Pro nás je to důležité," upozornil generální tajemník.

Putin nařídil další sankce proti Ukrajině

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!