Rusko přesunulo rakety Iskander do Kaliningradské oblasti, prý nejde o nic neobvyklého | e15.cz

Rusko přesunulo rakety Iskander do Kaliningradské oblasti, prý nejde o nic neobvyklého

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ruské ministerstvo obrany dnes potvrdilo přesun raketových systémů Iskander, schopných nést jaderné hlavice, do Kaliningradské oblasti. Mluvčí ministerstva podle agentury TASS uvedl, že nejde o nic neobvyklého; Iskandery se v minulosti do této části Ruska přesouvaly a dál budou přesouvat v rámci bojové přípravy. Sousední Litva vyjádřila obavy z toho, že Rusko provádí v oblasti vojenské cvičení, Varšava označila počínání Ruska za alarmující.

Mluvčí Igor Konašenkov rovněž uvedl, že ministerstvo nedělalo s přesunem žádné tajnosti a využilo ho k upřesnění parametrů amerického vojenského satelitu. Jeden Iskander byl podle něj záměrně "ještě před naložením k přepravě vystaven prolétajícímu výzvědnému satelitu USA s cílem upřesnit parametry činnosti tohoto kosmického aparátu".

 

"Rusko uskutečňuje v Kaliningradu vojenské cvičení a součástí jeho scénáře je rozmístění raketových systémů Iskander a schopnosti je použít," řekl agentuře AFP litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius. Dodal, že tyto rakety s doletem 500 kilometrů mohou zasáhnout třeba Berlín a cílem ruského kroku je podle něj získat od Západu ústupky v Sýrii a na Ukrajině.

 

 

 

Aktivity Ruska v Kaliningradské oblasti označil za "velmi alarmující" polský ministr obrany Antoni Macierewicz. Rusko dočasně rozmístilo systémy Iskander v oblasti již předloni a loni v rámci vojenských cvičení. Moskva také hrozila, že rakety Iskander rozmístí u Kaliningradu trvale jako protiopatření na případné budování protiraketové obrany v Evropě

"Operačně taktický raketový komplex Iskander je mobilní. V rámci plánu bojové připravenosti procvičují jednotky raketových vojsk po celý rok nácvik přesunu, přičemž překonávají velké vzdálenosti po území Ruské federace nejrůznějším způsobem: letecky, po moři anebo vlastními silami," uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany.

 

Reagoval na páteční informaci představitele amerických výzvědných služeb, že Rusko začalo přesouvat raketové systémy Iskander-m do Kaliningradské oblasti. Podle jeho mínění by mohlo jít o politické gesto Moskvy k vyjádření nespokojenosti s aktivitami NATO.

 

 

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video