Rusku se nelíbí chování německých politiků, reagoval Lavrov na Merkelovou | e15.cz

Rusku se nelíbí chování německých politiků, reagoval Lavrov na Merkelovou

ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov
ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nedávná slova německé kancléřky Angely Merkelové o zasahování Kremlu do vnitřních záležitostí řady zemí vyvolala poměrně prudkou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes prohlásil, že se Rusku chování vrcholných německých politiků a jejich kritika Moskvy vůbec nelíbí. Pokud Berlín přestane ve vztazích mezi Ruskem a Evropou hrát konstruktivní roli, celý kontinent tím podle Lavrova utrpí.

Lavrov reagoval na sobotní výroky Angely Merkelové pro německý list Die Welt, v němž německá kancléřka obvinila Rusko, že zasahuje do vnitřních záležitostí mnoha zemí, které usilují o sblížení s Evropskou unií.

„Moldavsko, Gruzie a Ukrajina jsou tři země v našem východním sousedství, které přijaly svrchovaná rozhodnutí podepsat asociační dohodu s Evropskou unií. A Rusko se podílí na problémech ve všech těchto třech zemích,“ řekla Merkelová.

„Nemůžeme se zdržet znepokojení nad tím, co naši němečtí kolegové dělají,“ řekl dnes Lavrov. Německo podle něj sehrávalo ve vztazích mezi Ruskem a Západem konstruktivní roli. „Pokud se bude Německo uchylovat k vydávání příkazů, nezíská tím Evropa ani sám Berlín,“ konstatoval ruský ministr.

Hodnocení podle činů

Merkelová, která byla dosud považována za preferovaného ruského partnera v zemích evropské osmadvacítky, opakovaně podpořila západní protiruské sankce vyhlášené za anexi Krymu a podporu ukrajinských separatistů. V minulých dnech varovala, že postup prezidenta Vladimira Putina na Donbasu nelze hodnotit podle slov, ale výhradně podle činů.

V rozhovoru pro Die Welt se kancléřka rovněž jednoznačně přihlásila k ochraně pobaltských členských států NATO, za studené války sovětských republik. „Není důvod mluvit o válce v Pobaltí. Nicméně článek 5 Severoatlantické smlouvy, který říká, že útok na jednoho z členů je útokem na celou alianci, platí,“ upozornila Merkelová.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery