Ruský ministr obrany chce proškolit gubernátory pro případ války | E15.cz

Ruský ministr obrany chce proškolit gubernátory pro případ války

Ruský ministr obrany chce proškolit gubernátory pro případ války
ruský ministr obrany Sergej Šojgu
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Vitaly V. Kuzmin; WikimediaCommons

ČTK

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu požádal prezidenta Vladimira Putina, aby osobním příkazem či právním předpisem nařídil hlavám ruských regionů absolvovat dvoutýdenní školení v akademii generálního štábu, kde by se tito krajští náčelníci naučili zvládat své povinnosti v případě vyhlášení mobilizace. Informoval o tom server Newsru.com.

„Totéž by se mělo týkat i federálních úřadů,“ naléhal Šojgu na prezidenta. Šojgu také požadoval, aby se nové dálnice stavěly tak, aby se v případě potřeby daly snadno použít jako záložní letiště pro vojenské letouny.

Šojgu podle tisku žádal o školení gubernátorů z „abecedy mobilizace pro případ války“ pod vlivem zkušeností ze zářijového cvičení Východ 2014, během kterého měly i místní úřady ve 13 regionech plnit úkoly přidělené na válečný čas. Gubernátor Sachalinu ale „propadl“ z mobilizace záložníků a prý nebyl jediný. Úřady mnohdy nevěděly, co by v případě válečného nebezpečí měly dělat. Vylepšování přípravy si ale vynucuje i konflikt na východě Ukrajiny a počínání NATO u ruských hranic.

Server připomněl, že během rozsáhlé srpnové mobilizace ukrajinských sil do boje proti proruským separatistům na východě země si i ruské ministerstvo obrany usmyslelo zmobilizovat záložníky, které povolalo na dvouměsíční cvičení. Jedním z prvních záložníků byl i místopředseda dolní komory parlamentu Vladimir Žirinovskij, který při této příležitosti požadoval „zmobilizovat celý parlament“.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!