Růst čínského vývozu v listopadu zpomalil, dovoz nečekaně klesl | e15.cz

Růst čínského vývozu v listopadu zpomalil, dovoz nečekaně klesl

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-NC-SA 2.0: Corey Seeman via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínský vývoz v listopadu zpomalil tempo růstu a dovoz do země nečekaně klesl. Pondělní údaje čínského celního úřadu zůstaly za očekáváními a posilují podle pozorovatelů obavy z prudšího útlumu druhé největší ekonomiky světa.

Vývoz se v meziročním srovnání zvýšil o 4,7 procenta po říjnovém tempu 10,6 procenta. U dovozu se čekalo mírné zvýšení, místo toho ale klesl o 6,7 procenta oproti situaci před rokem. Obchodní přebytek Číny tak dosáhl 54,5 miliardy dolarů (1,2 bilionu korun), což je nejvyšší úroveň za 14 let.

Čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční tempo růstu na 7,3 procenta, což byl nejslabší výkon za více než pět let. Vládnoucí komunistická strana se snaží udržet růstové tempo na dlouhodobě udržitelnější úrovni. V listopadu ale snížila úrokové sazby, podle všeho proto, aby se tak pokusila zmírnit stále prudší zpomalování.

Zatímco listopadový rekordní obchodní přebytek napomůže hospodářskému růstu ve čtvrtém čtvrtletí, naznačuje také, že vláda v Pekingu musí zakročit, aby tento růst podpořila, míní podle zpravodajského serveru BBC ekonom finanční společnosti Crédit Agricole Dariusz Kowalczyk.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery