Ruští hackeři chystali útok na olympiádu, napsal Guardian

Olympijské kruhy, symbol Her, jsou v Tokiu nachystané. Největší sportovní akci však byla odložena.

Olympijské kruhy, symbol Her, jsou v Tokiu nachystané. Největší sportovní akci však byla odložena. Zdroj: Reuters

Zapalování olympijské pochodně před olympiádou v Tokiu. Akce však byla ovšem odložena.
Návštěvníci se fotí u olympijských kruhů před Národním stadionem v Tokiu.
Stejně jako v jiných částech světa, také v Japonsku mají strach z nákazy kornavirem.
Slavnostní ceremoniál zapálení olympijského ohně v řecké Olympii. Olympiáda v Tokiu však byla o rok odložena.
Zasedání Mezinárodního olympijského výboru
9
Fotogalerie

Odložení letních olympijských a paralympijských hry v Tokiu kvůli koronaviru paradoxně ochránilo sportovní svátky před útokem ruských hackerů ve službách vojenské rozvědky. Hry by se proměnily v logistickou černou můru, napsal na svém webu britský list The Guardian s odvoláním na informace z britského Národního centra kybernetické bezpečnosti.

Ruské přípravy na útoky internetových pirátů na olympiádu zahrnovaly organizátory, logistické služby a sponzory a již se rozběhly, když hry byly kvůli koronaviru odloženy, napsal deník. Věc zveřejnil ve stejný den, kdy v USA ministerstvo spravedlnosti obvinilo šest údajných příslušníků ruské vojenské rozvědky z účasti na sérii hackerských útoků, která zasáhla cíle od poslední zimní olympiády až po francouzské prezidentské volby roku 2017.

Hodně předchozích kybernetických útoků připisovaných Rusům bylo podniknuto proti státním institucím a politickým odpůrcům Moskvy, ale část byla zaměřena i proti agenturám vyšetřujícím doping ruských sportovců, upozornil deník.

Nové důkazy jsou první známkou, že Rusko bylo připraveno zajít tak daleko, aby narušilo letní olympiádu, ze které byli všichni ruští atleti vyloučeni kvůli přetrvávajícím prohřeškům ve státem řízeném dopingu, zdůraznil The Guardian.

Britská vláda tak podle listu byla první, která potvrdila podrobnosti o rozsahu již dříve hlášeného ruského pokusu narušit zimní olympijské a paralympijské hry, které se před dvěma lety konaly v Jižní Koreji. Tyto útoky podle Londýna s 95procentní pravděpodobností podnikla jednotka 74455 armádní rozvědky GRU, jejíž příslušníci se maskovali za severokorejské a čínské hackery.

Logistická noční můra

Útoky podle listu mířily na zahajovací ceremoniál: diváci si nemohli vytisknout lístky, protože se zhroutil web, a také spadla síť bezdrátového připojení na stadionu. Ke klíčovým cílům patřily i provozovatelé televizního vysílání, lyžařské resorty, olympijští funkcionáři, poskytovatelé služeb a sponzoři. Cíle tedy nebyly jen v Koreji. GRU nasadila také škodlivé programy mazání dat proti počítačovým systémům zimní olympiády.

Velká Británie předpokládá, že průzkumné přípravy před letní olympiádou zahrnovaly útoky na získání podrobností týkající se klíčových účtů, vytváření falešných internetových stránek a zkoumání zabezpečení jednotlivých účtů. Počítalo se s narušením, které by z her učinily logistickou noční můru pro podnikatele, diváky a atlety.

„Akce GRU proti olympijským a paralympijským hrám jsou cynické a bezohledné. Odsuzujeme je co nejdůrazněji,“ prohlásil britský ministr zahraničí Dominic Raab. „Spojené království bude i nadále spolupracovat s našimi spojenci na odhalení a potírání příštích škodlivých útoků,“ dodal.

Britský příspěvek k odhalení ruského počínání ve snaze zabránit narušení odložené letní olympiády v příštím roce podle listu pravděpodobně povede k obdobným obviněním ze strany USA, jakož i k uvalení sankcí na jednotlivé ruské agenty. Podle britských zdrojů byly ruské aktivity proti sportovním cílům pravděpodobně nařízeny na nejvyšších místech ruského státu.

Jsme oběť hysterie

Světová dopingová agentura WADA loni v prosinci vyloučila Rusko na čtyři roky ze všech světových sportovních událostí včetně olympiád za zmanipulování dat z moskevské laboratoře. Rusko celou dobu tvrdilo, že je obětí hysterie.

Odhalení přicházejí v obtížnou dobu pro Donalda Trumpa, protože v kampani před prezidentskými volbami znovu zaznívá otázka ruských zásahů do politiky USA, upozornil The Guardian.

Britové upozornili, že se Rusko na Valném shromáždění OSN připojilo k olympijskému příměří včetně závazku nenarušovat ani nijak neohrožovat bezpečnost her. Uvedli také, že se za přispění partnerů snaží na členy jednotky GRU uvalit sankce spočívající v zákazu cestování a zmrazení majetku na Západě.