Šéf MI5: Islamisté jsou největší hrozbou za mých 32 let v tajných službách | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Šéf MI5: Islamisté jsou největší hrozbou za mých 32 let v tajných službách

Šéf MI5: Islamisté jsou největší hrozbou za mých 32 let v tajných službách
Islamisté, ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Šéf britské kontrarozvědky MI5 Andrew Parker dnes řekl, že islámští radikálové jsou pro Británii největší hrozbou, s jakou se setkal za 32 let svého působení u tajných služeb. Aby byla Británie bezpečná, je proto podle něj třeba zvýšit sledování digitální komunikace. Nové zákony umožňující větší dohled nad přenášenými daty začne britský parlament schvalovat patrně příští týden.

Parker v projevu, z nějž citovala agentura Reuters, zopakoval, že extremisté plánují v Británii krvavé atentáty. Hrozba je podle něj „takového rozsahu a roste takovým tempem“, že to během své kariéry dosud neviděl.

Šéf MI5 se v potřebě většího sledování komunikačních kanálů shoduje s premiérem Davidem Cameronem. „Islámský stát používá řadu moderních komunikačních prostředků k šíření nenávisti a k inspirování extremistů, mnohdy pouze v teenagerském věku, k útokům jakýmkoli možným způsobem,“ řekl Parker.

Šéf MI5 Andrew ParkerŠéf MI5 Andrew ParkerAutor: mi5.gov.uk

Více pravomocí

Parker i Cameron podle Reuters už roky vyzývají k tomu, aby bezpečnostní složky měly více pravomocí a mohly tak lépe předcházet teroristickým útokům, jako byl atentát v Londýně v roce 2005. Čtyři britští islámští radikálové při něm tehdy zabili 52 lidí.

Vůči takovému kroku ale existuje v zemi široká opozice, dokonce i rámci Cameronových konzervativců. Odpor vůči většímu sledování posílil případ někdejšího spolupracovníka americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edwarda Snowdena, který vyzradil špionážní praktiky amerických i britských tajných služeb. Proti jsou také různé organizace na ochranu lidských práv, které větší moc pro bezpečnostní složky vnímají jako útok na základní svobody.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!