Šéf ruské dumy: Na sestřelení letounu můžeme odpovědět vojensky

Šéf ruské státní dumy Sergej Naryškin

Šéf ruské státní dumy Sergej Naryškin Zdroj: CC BY-SA 3.0 PL: Michal Koziczynski; Wikimedia

Rusko má právo na vojenskou odpověď po sestřelení svého letounu tureckou armádou. Prohlásil to dnes v Bukurešti šéf dolní komory ruského parlamentu Sergej Naryškin. V rozhovoru pro rumunskou televizi řekl, že úterní útok na ruský bombardér byl "záměrnou vraždou ruských vojáků a tento skutek musí být potrestán".

„Víme, kdo to udělal, a pachatelé musejí být souzeni. Reakce ruské strany kromě toho rozhodně přijde po linii mezinárodního práva. Kromě toho má Rusko i právo reagovat vojensky,“ řekl předseda Státní dumy. Rusko podle něj uvolnilo finanční prostředky na posílení bezpečnosti ruských leteckých operací v Sýrii.

Naryškin se v Bukurešti účastní parlamentního shromáždění černomořských států, přestože jako politik zařazený na sankční seznam Bruselu by neměl mít na vstup do Evropské unie právo. Kromě černé listiny Evropské unie je i v sankčním seznamu Spojených států, vydaném po loňské ruské anexi Krymu.

Rumunské ministerstvo zahraničí v této souvislosti vydalo prohlášení, podle něhož se na mezinárodní akce evropské sankce nevztahují. „Restrikce se neuplatňují v případě, kdy členský stát plní závazky mezinárodního práva pramenící z mnohostranných dohod zaručujících imunitu,“ uvedlo rumunské ministerstvo.