Sencov sepsal závěť. S propuštěním z ruského vězení už nepočítá | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Sencov sepsal závěť. S propuštěním z ruského vězení už nepočítá

Sencov sepsal závěť. S propuštěním z ruského vězení už nepočítá
Oleg Sencov
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Ukrajinský režisér Oleh Sencov, odsouzený v Rusku na 20 let za údajný terorismus, napsal závěť, v níž uspořádal nároky dědiců na své dílo. Napsala to agentura Interfax. Sencov od poloviny května drží ve vězení na severu Sibiře hladovku, podle jeho sestry se jeho zdravotní stav trvale zhoršuje.

Sencov hladovku ukončit nehodlá a prezidenta Vladimira Putina o milost nepožádá, řekla agentuře Interfax sestra vězněného režiséra Natalja Kaplanová. S odkazem na Sencovův nedávný dopis uvedla, že vězněný umělec už „nevěří ve šťastný konec“. Propadá mrákotným stavům, přestává cítit končetiny, jeho oběhový systém selhává.

„Že bych už brzy opustil vězení a šťastně žil v Kyjevě, tomu už nevěřím,“ citovala Kaplanová z dopisu. „Neznamená to ale, že se budu kát a ukončím (hladovku),“ napsal jednačtyřicetiletý Sencov sestře.

Exploze zabila jednoho z vůdců donbaských separatistů Zacharčenka

Osud Sencova sledují umělci po celém světě, řada čelných politiků vyzvala Kreml k jeho omilostnění. Minulý víkend k propuštění ukrajinského režiséra vyzvala porota filmového festivalu v Benátkách. Dopisem do Kremlu se za Sencova opakovaně zasazovali režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi, Aki Kaurismäki nebo Andrzej Wajda a také herecké hvězdy jako Johnny Depp nebo Meryl Streepová.

Sencovova matka v polovině července požádala Putina o omilostnění syna. Kreml slíbil žádost posoudit.

Nové příměří na Ukrajině selhalo. Jen od půlnoci bylo porušeno více než sedmdesátkrát, hlásí OBSE

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!