Separatisté v Donbasu se dají na export uhlí, pomůže jim ruský přístav | E15.cz

Separatisté v Donbasu se dají na export uhlí, pomůže jim ruský přístav

Separatisté v Donbasu se dají na export uhlí, pomůže jim ruský přístav
Vůdce separatistů Alexandr Zacharčenko
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Doněčtí separatisté chtějí vyvážet černé uhlí do severní Afriky, na Blízký východ a do Íránu. Využijí k tomu ruský přístav Taganrog, který je vzdálen asi 50 kilometrů od úseku hranice s Ukrajinou kontrolovaného separatisty.

Jevgenija Samochinová, ministryně hospodářství povstalecké vlády, ve čtvrtek podle Lavrenkova jednala o vývozu donbaského uhlí s íránskými partnery. „I oni jsou vystaveni embargu, takže s nimi snadno najdeme společnou řeč,“ uvedla Samochinová s odkazem na protiíránské embargo, jímž západní státy reagovaly na kontroverzní íránský jaderný program.

V zónách východoukrajinského Donbasu ovládaných separatisty je řada velkých uhelných dolů. Přestože část z nich byla při bojích zatopena nebo poškozena, jsou prý separatisté schopni zajistit dostatečné objemy pro vývoz nejen do Íránu, ale i do států severní Afriky nebo na Blízký východ.

Za sovětské éry byl v těchto zemích podle Lavrenkova vybudováno s pomocí SSSR nemálo hutí a elektráren, které jsou technologicky připraveny na využívání donbaského uhlí. Surovinu chtějí povstalci vyvážet přes ruský přístav Taganrog ve východním cípu Azovského moře. Ruské úřady tento projekt přijali s pochopením, uvedl Lavrenkov.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!