Sezona na Everestu zřejmě končí, šerpové odmítli obnovit trasy | E15.cz

Sezona na Everestu zřejmě končí, šerpové odmítli obnovit trasy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nepálští šerpové odmítli obnovit lezeckou trasu na nejvyšší hoře světa Mount Everestu, kterou před více než týdnem zničila lavina uvolněná mohutným zemětřesením. Horolezecká sezona na Everestu tak pravděpodobně skončila.

Otřesy půdy z 25. dubna utrhly na Everestu několik lavin, z nichž jedna pohřbila polovinu základního tábora, usmrtila 19 lidí a desítky jich zranila. Lavina také zasypala stezku přes zrádný ledopád Khumbu mezi základním a prvním výškovým táborem na Mount Everestu.

Cestovní agentury a horolezci krátce po neštěstí prohlásili, že sezona na tomto horském velikánu s největší pravděpodobností skončila. Poukazovali na neprůchodnost cesty, nedostatek času k dalšímu výstupu i fakt, že provozování rekreační činnosti v zemi těžce zasažené zemětřesením jim připadá neetické.

Minulý týden zástupce nepálského ministerstva turistiky nicméně prohlásil, že sezona bude pokračovat, protože oblast už není riziková, a sliboval i opravu trasy.

Čas se krátí

Šerpové ale nyní informovali, že zabezpečení trasy znovu budovat nebudou, řekl Gjánéndra Šréštha z ministerstva turistiky. Horolezecké týmy mají na zdolání Everestu čas do konce května, kdy je počasí na hoře nejpříznivější. Pokud nebudou mít k dispozici cestu zabezpečenou fixními lany a žebříky, nebudou výstupy možné. Klíčovou roli při dopravování žebříků, lan a vybavení potřebného k vyčištění stezky přitom hrají právě šerpové.

Kapindra Ráj z organizace, která dohlíží na průchodnost trasy na vrchol Everestu, upozornil, že již nezbývá mnoho času, než se začne oteplovat, led začne tát a monzunové deště přinesou špatné počasí.

„Není možné obnovit trasu pro horolezce včas tak, aby se mohli ještě pokusit o zdolání vrcholu,“ prohlásil Ráj. Oficiální rozhodnutí ještě přijato nebylo. Nepálská vláda zatím neohlásila ukončení horolezecké sezony a povolení k výstupu na Mount Everest jsou platná do konce května.

Češi pomáhají
Většina z 270 českých občanů, kteří byli v době ničivého zemětřesení v Nepálu, již z této himálajské země odletěla. Ti poslední, kteří se chtějí vrátit domů, by měli nepálské území opustit večer místního času. Několik Čechů se rozhodlo v Nepálu zůstat a pomáhat místním lidem postiženým katastrofou. Většinou se jedná o lékaře či jiné lidi, kteří mají zkušenosti se záchranářstvím.
V Nepálu již také dva dny působí český tým lékařů, sester a hasičů, kteří pomáhají místním obyvatelům vypořádávat se s následky přírodního neštěstí. Český zdravotnický a hasičský tým zahájil činnost 2. května a plně funguje, za první dva dny ošetřil přes 100 lidí. „Jenom za poslední večer ošetřili 80 lidí, takže ta potřeba je a roste s tím, jak se záchranné týmy dostávají do horských oblastí a do vesnic, které byly odtrženy od spojení,“ dodal velvyslanec ČR v Dillí Miloslav Stašek

Bude-li sezona ukončena, bude to již druhý po sobě následující rok, co budou expedice na Everest kvůli úmrtím zrušeny. Loni sezona na Everestu předčasně skončila, když dubnová lavina pohřbila 16 nepálských horských průvodců.

Horolezci a šerpové, kteří se snažili o zdolání vrcholu ze severní, tibetské strany Everestu, již sbalili své vybavení a horu opustili poté, co čínské úřady veškeré lezecké aktivity pro jarní sezonu odvolaly. Šerpové dostávají denní mzdu, přijdou ale o velké prémie, kterými je zpravidla výpravy po úspěšném výstupu odmění.

Zemětřesení z 25. dubna si podle aktuální bilance vyžádalo v Nepálu přes 7200 mrtvých, srovnalo se zemí řadu horských vesnic a zničilo množství budov a archeologických památek v metropoli Káthmándú.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video