Si Ťin-pching varoval před "zámořskou infiltrací náboženskými prostředky" | e15.cz

Si Ťin-pching varoval před "zámořskou infiltrací náboženskými prostředky"

Čínský prezident na návštěvě v Praze
Čínský prezident na návštěvě v Praze
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čína se musí podle jejího prezidenta Si Ťin-pchinga mít na pozoru před "cizí infiltrací" prostřednictvím náboženství a musí zastavit "extremisty" před šířením své ideologie. Jak informovala agentura Nová Čína, Si to prohlásil na setkání s vrcholnými představiteli vládnoucí komunistické strany. Podle prezidenta musí Čína také využívat internet k propagaci komunistické teorie o náboženství a politice.

„Musíme se rozhodně bránit před zámořskou infiltrací náboženskými prostředky a chránit proti ideologickému průniku ze strany extremistů,“ citovala Nová Čína prezidenta Si Ťin-pchinga, který se tak vyjádřil na dvoudenní celostátní konferenci o náboženství. Stejný názor projevuje každý rok při této příležitosti.

Vládnoucí Komunistická strana Čína říká, že chrání svobodu vyznání, ale nad náboženskými aktivitami má tvrdý dozor a umožňuje fungovat pouze oficiálně uznaným náboženským institucím. Vláda se obává rostoucího vlivu islamistů v regionu Sin-ťiang na západě země, kde stovky lidí přišly během posledních několika let o život při násilnostech mezi členy místí ujgurské komunity a většinovými Chany.

Na omezování si stěžují také čínští křesťané, kterým například úřady v provincii Če-ťiang zabraňují v používání náboženských symbolů. V roce 2014 tam vypukly protesty kvůli kampani za demolici křížů v oblasti. Tradičně napjaté jsou od nástupu komunistů k moci vztahy mezi Čínou a Vatikánem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery