Slovensko dohodlo podmínky pronájmu gripenů. Rozhodnutí padne po volbách | E15.cz

Slovensko dohodlo podmínky pronájmu gripenů. Rozhodnutí padne po volbách

České gripeny na Islandu
České gripeny na Islandu
• 
ZDROJ: Milan Nykodym, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovenské ministerstvo obrany se dohodlo se švédskými partnery na nabídce pronájmu stíhaček JAS-39 Gripen, která vyhovuje slovenským podmínkám. Definitivní rozhodnutí, zda budou slovenské nebe střežit právě gripeny, ale přijme až nové vedení resortu po březnových parlamentních volbách.

Současně mluvčí ministerstva obrany upozornila, že resort na další tři roky, s možností zkrácení o rok, prodloužil smlouvu s ruskou firmou MiG, která zajišťuje provoz stávajících slovenských stíhaček MiG-29; původní kontrakt měl skončit v listopadu 2016. Slovensko má v současnosti jednobarevnou vládu strany Směr, které průzkumy slibují vítězství v březnových volbách.

Slovensko začalo oficiálně jednat se Švédskem o pronájmu stíhaček na jaře. Ministr obrany Martin Glváč již dříve vysvětlil, že chybějí peníze na nákup nových stíhaček a že pouze Švédsko nabídlo pronájem letových hodin. Avšak jednání se podle ministra ukázala komplikovanější, než se čekalo, a to hlavně o ceně.

Slovenské ozbrojené síly požadovaly 1200 letových hodin ročně a neoficiálně se hovořilo o osmi stíhačkách, připomněl server Pravda.sk. Dodal, že vzorem měla být česká dohoda o pronájmu 14 gripenů za 1,3 miliardy korun ročně při 2200 letových hodinách ročně.

Nabídku využití gripenů mělo i Polsko, které ale dalo přednost americkým F-16. Švédské stroje by se prý ovšem mohly ocitnout znovu ve hře

Případná slovensko-švédská dohoda o pronájmu stíhaček by ulehčila zavedení společné obrany vzdušného prostoru Česka a Slovenska, kterou prosazují politici obou zemí bývalé československé federace.

Současná slovenská vláda premiéra Roberta Fica zahájila největší modernizaci techniky slovenské armády v její novodobé historii. Rozhodla například o nákupu dvou vojenských dopravních letadel C-27J Spartan a devíti amerických víceúčelových vrtulníků Black Hawk.

Gripeny má ve svém letectvu také Maďarsko. Letos v květnu jedna z maďarských stíhaček na vojenském letišti v Čáslavi havarovala, piloti se katapultovali.

Nabídku využití gripenů mělo i Polsko, které ale dalo přednost americkým F-16. Švédské stroje by se prý ovšem mohly ocitnout znovu ve hře, až bude nutné v příštím desetiletí nahradit dosluhující polské letouny sovětské provenience MiG-29 a Su-22.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video