Slovensko jde do lockdownu. Vláda schválila čtrnáctidenní uzávěru | E15.cz

Slovensko jde do lockdownu. Vláda schválila čtrnáctidenní uzávěru

Richard Sulík, šéf strany Svoboda a solidarita (SaS)
Richard Sulík, šéf strany Svoboda a solidarita (SaS)
• 
ZDROJ: Facebook - R. Sulík

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Slovenská vláda dnes v souvislosti s nepříznivou epidemickou situací kolem nemoci covid-19 schválila celostátní uzávěru na dva týdny, řekl novinářům ministr hospodářství Richard Sulík. V době takzvaného lockdownu budou podle něj z prodejen otevřené jen obchody se základními potřebami, zaměstnavatelé budou od příštího týdne kontrolovat covidové certifikáty zaměstnanců. Po deseti dnech vláda opatření vyhodnotí.

Ke zpřísnění restrikcí přistupuje Bratislava kvůli přetíženým nemocnicím a po rekordních přírůstcích nových případů nákazy koronavirem. Konzilium odborníků původně doporučovalo ještě tvrdší opatření, například přerušení prezenční výuky na většině škol a také lockdown v trvání tří týdnů.

Sulíkova strana Svoboda a solidarita uzavření škol zablokovala. Balík opatření nepodpořila nejmenší vládní strana Za lidi, která žádala výhody pro očkované v zájmu podpory očkování proti covidu-19, v němž Slovensko výrazně zaostává za průměrem EU.

Aplikace třetí dávky očkování proti covidu - vše, co potřebujete vědět

V úterý pětimilionové Slovensko poprvé zaznamenalo denní přírůstek více než 10 tisíc nových případů koronavirové infekce. Počet covidových pacientů v nemocnicích vystoupil na 3200. Úřady už dříve varovaly, že překročení této hranice bude znamenat, že se země ocitla na prahu humanitární katastrofy. Zdravotnická zařízení na Slovensku se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu.

Zaměstnanci na Slovensku budou muset od příštího týdne prozatím do konce roku při vstupu do práce předkládat potvrzení o očkování proti covidu-19, o prodělání nemoci nebo o testu na koronavirus, případně se jednou týdně otestovat u zaměstnavatele. Pokud tak neučiní, budou mít podle nedávno schváleného zákona neplacené volno.

Další restrikce se očekávají i v Česku. Vláda v pátek přijme další opatření proti šíření) dnes novinářům řekl, že půjde o omezení kontaktů, nikoli o úplnou uzávěru země. Vyzval lidi ve věku nad 60 let, aby maximálně omezili kvůli šíření covidu-19 své kontakty a očkovali se posilující dávkou vakcíny. Premiér současně nevyloučil vyhlášení nouzového stavu. 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video