Slovensko jedná o investicích za čtyři miliardy eur | E15.cz

Slovensko jedná o investicích za čtyři miliardy eur

Slovensko jedná o investicích za čtyři miliardy eur
Novácke chemické závody, Slovensko
• 

ČTK

Slovensko jedná o 102 investičních projektech za čtyři miliardy eur celkem (97,5 miliardy korun). Oznámila to dnes Slovenská agentura pro rozvoj investic a obchodu (SARIO). Nejčastěji jde o investice do automobilového průmyslu a elektroniky. Následují je ocelářství a další výrobní odvětví.

Projekty by mohly vytvořit 22 až 28 tisíc nových pracovních příležitostí, uvedla Andrea Gulová z oddělení agentury pro přímé zahraniční investice. Podle ní se odhaduje, že k realizaci dojde u 70 procent projektů.

Slovenskou ekonomiku, která je zaměřena na export, silně táhne dopředu automobilový průmysl díky divizím koncernů Volkswagen, PSA Peugeot Citroën a Kia Motors. V elektronice mají přední pozice Samsung Electronics, který byl loni největším slovenským exportérem, a výrobní linky tchajwanských společností Foxconn Technology a AU Optronics.

Slovensko chce ale svou závislost na zpracovatelském průmyslu omezit. Země proto chce přilákat nové aktivity s přidanou hodnotou, například ve výzkumu a vývoji, napsala agentura Reuters.

Za asistence agentury se v minulém roce podařilo dokončit 20 investičních projektů za 122,9 milionu eur. Výroční zpráva agentury dodává, že tyto projekty mají potenciál vytvořit dohromady až 2350 pracovních míst.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!