Snowden se chystá do Norska, ptá se soudu, zda ho vydá do USA | e15.cz

Snowden se chystá do Norska, ptá se soudu, zda ho vydá do USA

Edward Snowden v Moskvě
Edward Snowden v Moskvě
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý konzultant americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden se obrátil na norský soud s žádostí, aby rozhodl, zda ho vydá do USA, když do země přijede. Snowden se chystá do Norska kvůli převzetí ceny, kterou mu udělil norský PEN klub za boj za svobodu slova, informovaly dnes světové agentury.

Chceme dosáhnout toho, aby cenu mohl převzít osobně, uvedl norský PEN klub. Cenu pojmenovanou po německém autorovi Carlovi von Ossietzkém chce norská odnož mezinárodního klubu spisovatelů Snowdenovi předat 18. listopadu. Udělila mu ji v březnu za přispění k obraně práva na svobodu slova.

Podle názoru právních zástupců, kteří podali žalobu k soudu v Oslu, nelze Snowdena do USA v současnosti vydat, protože by se mu tam nedostalo spravedlivého procesu.

Ruský azyl

Snowden v roce 2013 zveřejnil množství utajovaných informací, které odhalily značný rozsah americké elektronické a telefonní špionáže. Monitorování se týkalo desítek milionů Američanů i vedoucích činitelů spojeneckých států, například německé kancléřky Angely Merkelové či francouzského prezidenta.

Spojené státy, jejichž pověst tím vážně utrpěla, vydaly na Snowdena mezinárodní zatykač. V současnosti Snowden pobývá v Rusku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery