Soud přiznal gayům a lesbičkám právo na sňatek všude v USA | E15.cz

Soud přiznal gayům a lesbičkám právo na sňatek všude v USA

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejvyšší soud Spojených států dnes rozhodl, že homosexuálové a lesbičky ve všech 50 státech unie mají právo uzavírat sňatky. Dosud sňatky osob stejného pohlaví umožňovalo 36 amerických států. Po verdiktu nejvyšší soudní instance bude muset od jejich zákazů upustit i zbylých 14 států na jihu a jihozápadě USA.

Nejvyšší soud konstatoval, že ústava zaručuje homosexuálním párům právo na sňatek v celé zemi. Devítičlenný senát Nejvyššího soudu USA rozhodl ve prospěch homosexuálů poměrem hlasů pět ku čtyřem. Pět soudců je přitom považováno spíše za konzervativně zaměřené.

Rozhodnutí soudců je největším úspěchem bojovníků za rovná práva homosexuálů v posledních desetiletích. Prezident Barack Obama dnes rozhodnutí Nejvyššího soudu uvítal nejdřív prostřednictvím Twitteru, když ho označil za „velký krok v našem pochodu k rovnosti“. Poté Obama telefonicky hovořil s Jamesem Obergefellem, jenž byl v případu žalující stranou a u soudů různých instancí se domáhal, aby byl uznán jako vdovec po svém zesnulém partnerovi Johnu Arthurovi.

„Jsem na vás opravdu hrdý; vím, že jste dal skvělý příklad lidem a že jste vyvolal trvalou změnu v této zemi,“ řekl Obama v rozhovoru, který živě přenášela televize CNN. V Bílém domě pak Obama prohlásil, že rozhodnutí soudu potvrzuje rovnou právní ochranu všech Američanů. „Když se bude ke všem Američanům přistupovat rovnoprávně, budeme všichni svobodnější,“ prohlásil americký prezident.

Před budovou Nejvyššího soudu ve Washingtonu se dnes podle amerických médií shromáždily tisícovky zastánců sňatků osob stejného pohlaví. Po oznámení průlomového rozhodnutí lidé propukli v jásot, objímali se, provolávali „Láska zvítězila“ a zpívali americkou hymnu.

390 tisíc dvojic

Některé státy USA dosud definují sňatek jako svazek mezi mužem a ženou. Právě tyto státy neumožňovaly uzavírat jiné sňatky na svém území a neuznávaly je ani v případě, že byly uzavřeny v jiném státě. Teprve před dvěma lety nejvyšší soud zrušil část příslušného zákona, který odmítal přiznat řadu výhod legálně sezdaným párům stejného pohlaví.

Tehdejší rozhodnutí ještě nenapadalo platnost zákazů homosexuálních sňatků v jednotlivých státech, ale jednotlivé soudy se odvolávaly na logiku verdiktu, když takové zákazy na regionální úrovni rušily. Počet amerických států umožňujících sňatky gayů a lesbiček rychle rostl.

Ve Spojených státech je nyní odhadem 390 tisíc sezdaných homosexuálních dvojic, uvedl Williamsův institut při Kalifornské univerzitě v Los Angeles. Dalších 70 tisíc párů by mohlo sňatky uzavřít v příštích třech letech.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video