Španělský soudce propustil na kauci část bývalé katalánské vlády | e15.cz

Španělský soudce propustil na kauci část bývalé katalánské vlády

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Španělský soudce rozhodl o kauci pro šest zadržovaných bývalých členů regionální katalánské vlády, ale ve vazbě bez možnosti kauce ponechal čtyři členy separatistického hnutí - někdejšího vicepremiéra Oriola Junquerase, dva aktivisty separatistických organizací ANC a Ómnium a rovněž bývalého katalánského ministra vnitra Joaquima Forna. Soud v Belgii mezitím odložil na 14. prosince rozhodnutí o tom, zda vydá do Španělska bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a čtyři exministry. Oznámili to Puigdemontovi obhájci.

Šest zbylých zadržených bývalých členů vlády může podle španělského soudce vyjít na svobodu při složení kauce 100 tisíc euro (2,6 milionu korun). Podle agentury AP by šestice měla opustit vězení ještě dnes.

Sedm bývalých ministrů a Junqueras stejně jako Jordi Cuixart a Jordi Sánchez z ANC a Ómnium byli zadrženi kvůli prosazování nezávislosti Katalánska. Vazbu na bývalé členy vlády soud uvalil 2. listopadu.

Katalánci se pro nezávislost vyslovili v referendu 1. října, ačkoli španělské úřady hlasování masivně bránily. Madrid koncem října bývalou katalánskou vládu odvolal a na 21. prosinec vypsal předčasné regionální volby.

Sesazený premiér Puigdemont a exministři Lluís Puig, Clara Ponsatíová, Meritxell Serretová a Toni Comín jsou v Belgii již několik týdnů. Rozhodnutí ohledně případného vydání padne přesně týden před klíčovými katalánskými volbami, v nichž pětice usiluje o znovuzvolení. Proti verdiktu se podle agentury AP bude možné odvolat.

Průzkumy dávají největší šanci na vítězství straně Republikánské levice Katalánska (ERC), jejíž kandidátku vede Junqueras. Kampaň začíná oficiálně o pondělní půlnoci. Junqueras a další uvěznění politici minulý týden sdělili, že už nebudou usilovat o jednostranné vyhlášení nezávislosti svého regionu.

Soudce Pablo Llarena dnes při obhajování svého rozhodnutí řekl, že se uvidí, zda je Junquerasův slib o dodržování španělského zákona opravdový. Llarena sdělil v krátkém prohlášení, že se rozhodl nepovolit čtveřici kauci. Podle něj sice není pravděpodobné, že by se skupina pokusila ze Španělska odjet, ale hrozí, že bude pokračovat v trestné činnosti. Ve volbách bude kandidovat podle agentury AFP 12 ze 14 členů bývalé katalánské vlády.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video