Špehování NSA končí. Agentura ztratila právo sbírat data o telefonátech | E15.cz

Špehování NSA končí. Agentura ztratila právo sbírat data o telefonátech

Centrála NSA ve Fort Meade v Marylandu.
Centrála NSA ve Fort Meade v Marylandu.
• 
ZDROJ: Unknown via Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jedna z klíčových aktivit americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) k dnešnímu dni skončila. Instituce přišla o právo sbírat ve velkém data o telefonátech. Američtí senátoři se totiž nedokázali dohodnout na prodloužení zákona, který program sběru dat umožňoval.

V nejbližších dnech však zřejmě budou hlasovat o jeho revidované verzi. Platnost zákona vypršela v šest hodin středoevropského času. Bílý dům označil průtahy v Senátu za nezodpovědné. O sběru dat budou senátoři rozhodovat nejdříve v úterý.

„V kritickém zájmu naší národní bezpečnosti musí jednotliví senátoři odložit stranické motivace a okamžitě jednat. Americký lid si nezaslouží nic jiného,“ uvedl Bílý dům v prohlášení.

Senát na mimořádném zasedání odsouhlasil zahájení debaty o návrhu reformy zákona, která by sběr dat obnovila v omezeném rozsahu. Konečné schválení reformovaného zákona však kvůli námitkám senátora a prezidentského kandidáta Randa Paula bude možné nejdříve v úterý, píše agentura Reuters.

Kritika z řadu demokratů i republikánů

Paulův postup kritizovali nejen demokraté, ale i mnozí republikáni. Senátor John McCain, který je proslulý tvrdým postojem vůči prezidentu Baracku Obamovi, prohlásil, že Paul se více věnuje hledání sponzorů pro svou prezidentskou kampaň než národní bezpečnosti. Řada republikánů během Paulova projevu poté, co vypršela platnost původního zákona, opustila na protest jednací sál.

„Dnes v noci začíná proces, který skoncuje s masovým sběrem dat. Zákon bude nakonec přijat, my ale vždy hledáme ty lepší stránky, neboť vláda po schválení nové normy nebude moci sbírat vaše telefonní data,“ řekl Paul po půlnoci místního času (6:00 středoevropského času). NSA začala podle BBC vypínat servery určené ke sběru dat již dříve, aby tento termín dodržela.

CIA: Výpadkem nahráváme teroristům

Ačkoli by výpadek v programu mohl být pouze krátkodobý, mohl by podle představitelů zpravodajských služeb představovat bezpečnostní riziko. Šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan v neděli varoval, že konec sledovacího programu nahraje teroristům.

„Vyzýváme Senát, aby zajistil, že tento výpadek pravomocí bude co nejkratší,“ uvedl dnes mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Prezident Barack Obama již dříve prohlásil, že Spojené státy budou v případě vypršení platnosti zákona v ohrožení.

Zpravodajští experti jsou ale podle Reuters toho názoru, že krátkodobý výpadek bude mít jen malý dopad na bezpečnost země. Vládní agentury totiž mohou pokračovat se sběrem dat případů týkajících se přeshraničního vyšetřování, pokud s jejich shromažďováním začaly ještě před vypršením lhůty.

Protiteroristický zásah do soukromí?

Zákon známý pod názvem Patriot Act je jedním z protiteroristických opatření přijatých po útocích z 11. září 2001, je však kritizován jako nepřípustný zásah do soukromí. Reformní návrh označovaný jako Freedom Act některé části tohoto zákona obnovuje, sledovací pravomoci tajných služeb však výrazně omezuje a podřizuje soudu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.