Spekulace na Twitteru vyvolaly 'run' Lotyšů na banky | E15.cz

Spekulace na Twitteru vyvolaly 'run' Lotyšů na banky

bankovní služby, banky, bankomat, peníze
bankovní služby, banky, bankomat, peníze
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší lotyšská banka se snaží zabránit hromadnému vybírání vkladů způsobenému obavami z kolapsu. Klienti švédské Swedbank v Lotyšsku začali hromadně vybírat své vklady v neděli kvůli spekulacím, že instituce má problémy se zákonem a s likviditou v Estonsku a Švédsku. Ředitel lotyšské divize Swedbank Maris Mancinskis označil spekulace za absurdní.

Podle banky již zhruba 10.000 klientů v Lotyšsku vybralo z banky v neděli přes deset milionů latů (366,1 milionu Kč). Celkové vklady Swedbank v Lotyšsku činí 1,6 miliardy latů (58,6 miliardy Kč). Mancinskis ujistil, že banka funguje normálně a všichni střadatelé mají přístup ke svým vkladům.

Lotyšsko se stále zotavuje z hluboké hospodářské recese v roce 2009. V roce 2008 bylo nuceno zachránit svou druhou největší banku a dohodlo se na úvěrové pomoci od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, která se nyní chýlí ke konci. Minulý měsíc regulační úřady rozhodly o uzavření desáté největší banky v zemi Latvijas Krajbanka kvůli podezření z obrovských podvodů. Vkladatelé se pak několik dní nemohli dostat ke svým penězům.

Spekulace o problémech Swedbank a SEB se objevily na sociální sítí Twitter. Mluvčí tajné bezpečnostní služby Kristine Apse-Kruminová uvedla, že policie začala vyšetřovat zdroj informací. Šíření nepravdivých zpráv, které ohrožují stabilitu bankovního systému, je trestný čin, za který hrozí až dva roky vězení, napsaly agentury AP a Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video