Spojenci Kazachstánu vyšlou mírové jednotky, americké akcie výrazně oslabily | e15.cz

Spojenci Kazachstánu vyšlou mírové jednotky, americké akcie výrazně oslabily

čer

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 

Top události

Spojenci Kazachstánu rozhodli, že do něho vyšlou mírové jednotky

Lídři zemí Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) rozhodli, že do Kazachstánu zmítaného nepokoji pošlou na omezenou dobu mírové jednotky, které mají pomoci situaci v zemi stabilizovat. Ve čtvrtek to podle agentury Ria Novosti oznámil arménský premiér Nikol Pašinjan.

O pomoc s potlačením nepokojů v Kazachstánu dříve požádal jeho prezident Kasym-Žomart Tokajev. Pašinjan na facebooku uvedl, že ODKB se rozhodla o vyslání mírových jednotek "s ohledem na hrozbu ohrožení národní bezpečnosti a suverenity Kazašské republiky, způsobenou kromě jiného zasahováním zvenčí". Nespecifikoval, kolik vojáků do Kazachstánu přijede a kdy by se tak mělo stát.

Podle policejní mluvčí byly v Almaty "zlikvidovány" desítky útočníků

V největším kazašském městě Almaty byly "zlikvidovány" desítky lidí, kteří v noci na dnešek zaútočili na administrativní budovy. Informovala o tom v televizi policejní mluvčí, kterou citovala agentura TASS. Mluvčí neupřesnila, co má výrazem "zlikvidovat" na mysli. V Almaty třetím dnem stovky lidí protestují proti vládě, dříve bylo podle agentury Reuters na hlavním náměstí slyšet střelbu. Policejní mluvčí prohlásila, že pokračuje "protiteroristická operace" a lidé by neměli vycházet ven.

Z trhů a burz 

Americké akcie po zasedání Fedu výrazně oslabily

Akcie ve Spojených státech výrazně oslabily, protože zápis z prosincového zasedání americké centrální banky (Fed) naznačil možnost rychlejšího zvyšování úrokových sazeb. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 1,07 procenta a uzavřel obchodování na 36 407,11 bodu. Před zveřejněním zápisu přitom vystoupil až na nové rekordní maximum 36 952,65 bodu.

Zasedání Fedu naznačilo možnost dřívějšího a rychlejšího růstu úroků

Oživování ekonomiky a růst inflace by si podle představitelů americké centrální banky (Fed) mohly vyžádat dřívější a rychlejší zvyšování úrokových sazeb, než se předpokládalo. Vyplývá to ze zápisu z prosincového zasedání Fedu, který dnes banka zveřejnila. Americké akcie na zveřejnění zápisu reagovaly poklesem.

"Účastníci všeobecně poukazovali na to, že vzhledem k jejich individuálním výhledům pro ekonomiku, trh práce a inflaci by se mohlo stát oprávněným zvyšovat základní sazbu dříve nebo rychlejším tempem," píše se v zápisu. Zápis rovněž uvádí, že podle některých představitelů by měl Fed relativně brzy po zahájení zvyšování úroku začít snižovat objem dluhopisů ve svém vlastnictví.

Tweet dne

Ozbrojené bezpečnostní síly v Almaty. Jsou zde také obrněné transportéry, obrněná vozidla a vojenské nákladní automobily. Místní policie oznámila, že byly zabity desítky demonstrantů.

Stane se dnes

  • Proběhne tisková konference Světové zdravotnické organizace (WHO) k vývoji pandemie covidu-19.
  • Návštěva Evropské komise ve Francii na úvod francouzského předsednictví EU. Prezident Emmanuel Macron přivítá šéfku komise Ursulu von der Leyenovou a sbor komisařů na pracovní večeři v Elysejském paláci.
  • Předběžná zpráva o vývoji inflace v Německu za prosinec a za celý rok 2021.
Autor: čer

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery