Spojené státy předložily OSN návrhy sankcí na KLDR, chtějí ze země omezit export uhlí a rudy | E15.cz

Spojené státy předložily OSN návrhy sankcí na KLDR, chtějí ze země omezit export uhlí a rudy

ČTK

Spojené státy dnes předložily Radě bezpečnosti návrh na uvalení sankcí na Severní Koreu. Pokud by byly schváleny, přišla by KLDR o zhruba miliardu dolarů (22 miliardy korun) z příjmů z vývozu uhlí, železné rudy, olova a mořských plodů. O nových sankcích by mohla Rada bezpečnosti hlasovat už v sobotu.

Nová opatření mají Pchjongjang přinutit k jednání poté, co 4. července poprvé úspěšně vyzkoušel mezikontinentální balistickou raketu. Americká armáda následně potvrdila, že Severní Korea skutečně odpálila nový druh rakety, kterým je schopná zasáhnout Aljašku.

Severní Korea loni vydělala exportem zboží přibližně tři miliardy dolarů.
Podle diplomata, na něhož se odvolává agentura AP, návrh sankcí rovněž obsahuje zákaz poskytování nových povolení k práci Severokorejcům, což je také jeden ze zdrojů peněz pro režim Kim Čong-una.

Američané budou smět cestovat do KLDR jen s povolením s Washingtonu

Nová rezoluce by dále mimo jiné rozšířila seznam položek takzvaného dvojího použití, které KLDR nesmí dovážet. Jde o zboží, které lze uplatnit jak v komerční sféře, tak pro vojenské účely.

Už sedmá sada sankcí vůči KLDR má rovněž zakázat zakládání jakýchkoli nových společných podniků se severokorejskými firmami. Zakázány by byly rovněž zahraniční investice do již existujících společných podniků.

Severokorejci jsou na tom s raketami lépe, než jsme čekali, přiznává špička americké armády
Jihokorejci nabízí KLDR mír, chtějí také setkání rozdělených rodin

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!