Spojené státy s Japonskem podepsaly dohodu o clu a digitálním obchodě | E15.cz

Spojené státy s Japonskem podepsaly dohodu o clu a digitálním obchodě

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americký prezident Donald Trump a japonský premiér Šinzó Abe při setkání na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku podepsali obchodní dohodu týkající se cel a digitálního obchodu. Podle Trumpa se tím japonský trh otevře americkým výrobkům v hodnotě až sedm miliard dolarů (164 miliard korun), napsala agentura Reuters.

Dohoda je podle japonské agentury Kjódó výhrou pro Trumpa, který usiloval o vylepšení vzájemné obchodní bilance. Obě strany se snažily chránit národní zájmy, sdělil Abe, podle kterého je ale výsledná dohoda spravedlivá.

První fáze dohody pokryje digitální obchod v hodnotě 40 miliard dolarů (941 miliard korun). Vyjednavači za obě strany ještě povedou další jednání, která se mají týkat komplexnější dohody. Výsledkem má být "spravedlivější a vzájemnější obchod mezi USA a Japonskem".

Trump uvedl, že japonský trh se otevře americkým zemědělským výrobkům, jako například hovězímu a vepřovému masu, pšenici, sýrům, kukuřici nebo vínu. Snížená cla na hovězí a vepřové vyjdou vstříc hlavně americkým zemědělcům, kteří se v Japonsku dostali do nevýhodného postavení, když Spojené státy odstoupily od Transpacifické obchodní dohody. Pro japonské spotřebitele to znamená potenciálně nižší ceny na dovezené zboží zahrnuté v dohodě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video