Spojené státy zasáhly proti islamistům v Somálsku

Pentagon

Pentagon Zdroj: CC BY 2.0: gregwest98 via Flickr

Americké jednotky zasáhly proti islamistickým milicím Šabáb v Somálsku, oznámil to v pondělí Pentagon. Vysoký představitel somálské rozvědky v úterý prohlásil, že terčem americké operace byl vůdce hnutí Šabáb Ahmed Abdi Godane. Podle člena Šabábu Abu Mohammeda dokonce seděl v jednom ze dvou vozidel zasažených při útoku bezpilotního letounu USA, jeho osud je ale zatím neznámý.

Mluvčí Pentagonu John Kirby uvedl, že armáda Spojených států vyhodnocuje výsledek operace a další informace poskytne později. Godane patří k nejhledanějším africkým teroristům od září 2013, kdy somálské milice Šabáb podnikly rozsáhlý atentát na nákupní centrum v keňské metropoli Nairobi, při němž zahynulo nejméně 67 lidí. Šlo o pomstu Šabábu vůči Keni, která vyslala do Somálska své vojáky na pomoc v boji proti extremistům.

Vysoký představitel somálských tajných služeb dnes podle agentury AP řekl, že cílem pondělního náletu amerického bezpilotního letounu v Somálsku byl právě šéf Šabábu. Zaměřen byl ve chvíli, kdy odjížděl ze schůzky vedení hnutí. Informace rozvědky naznačují, že Godane „mohl být zabit společně s dalšími radikály“, dodal zdroj.

Nálet na tréninkový kemp

Podle představitele somálských tajných služeb se nálet odehrál v lese, kde hnutí Šabáb cvičí své bojovníky, asi 170 kilometrů jižně od somálské metropole Mogadiša.

Příslušník Šabábu Abu Mohammed agentuře AP řekl, že při útoku zahynulo šest radikálů a že v jednom ze dvou zasažených vozidel byl i vůdce hnutí Godane. Mohammed nicméně odmítl sdělit, zda je Godane mezi oběťmi. Automobily mířily do přístavu Barawe, který je hlavní základnou milicí Šabáb, dodal Mohammed.

Po americkém úderu z pondělního večera údajně maskovaní islamisté zadrželi desítky místních obyvatel, které podezírají ze špionáže pro USA, a prohledali okolní domy, uvedl jeden z místních lidí. „Dokonce propátrali nedalekou džungli a zastavili k výslechu kočovníky, kteří vezli mléko do města,“ dodal.

Abdikadir Mohamed Nur, guvernér oblasti Lower Shabele, podle zpravodajského serveru BBC News prohlásil, že útok byl úspěšný. „Americkým bezpilotním letounům se podařilo zasáhnout představitele Al-Káidy v Somálsku a také vůdce hnutí Šabáb Ahmeda Godaneho. Usmrcení vysokého vůdce hnutí jsme odvodili z toho, jakým způsobem extremisté po útoku reagovali. Začali totiž v oblasti páchat zvěrstva, podřízli krk některým lidem, u kterých našli mobilní telefony, a množství dalších (podezřelých ze špionáže) zadrželi,“ konstatoval Nur.

Godane je duchovním vůdcem Šabábu

Godane, známý rovněž pod jménem Mukhtar Abu Zubeyr, je duchovním vůdcem Šabábu, pod jehož vedením se somálští radikálové spojili s teroristickou sítí Al-Káida, upozorňuje AP. Američané své jednotky ze Somálska stáhli v roce 1994, v posledních letech ale provedli na somálském území několik leteckých útoků namířených proti islamistům ovládajícím některé oblasti na jihu a ve střední části země.

Letos v lednu zasáhl americký letecký útok na jihu Somálska auto s jedním z vůdců radikálů. Loni v říjnu pak Američané při náletu na auto s vysokými představiteli hnutí Šabáb usmrtili experta tohoto hnutí na výbušniny.