Srbsko odmítá uznat Kosovo. Raději nevstoupí do EU | E15.cz

Srbsko odmítá uznat Kosovo. Raději nevstoupí do EU

Tomislav Nikolić
Tomislav Nikolić
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Srbsko neuzná Kosovo, i když je to nejdůležitější podmínka jeho přijetí do Evropské unie. Ruské agentuře Interfax to řekl srbský prezident Tomislav Nikolić, podle něhož „na něco takového mohou přistoupit jen otroci“.

„Myslím, že nejdůležitější podmínkou pro náš vstup do EU bude uznání nezávislosti Kosova, ale Srbsko to nikdy neuznalo a nikdy neuzná. A my jsme to jasně řekli všem představitelům evropských zemí a institucí. Ale pokud EU bude trvat na tom, abychom to udělali, pak to znamená, že si nás nepřeje vidět ve svých řadách,“ řekl Nikolić v rozhovoru, který Interfaxu poskytl před cestou do Moskvy, aby se tam zúčastnil oslav výročí konce druhé světové války.

Podle Nikoliče bude za takové situace svědomí Bělehradu čisté, „neboť všichni budou vědět, že jsme udělali vše pro to, abychom se stali členy EU“. „Ale na takovou podmínku by nepřistoupil žádný národ. Na to mohou přistoupit jen otroci,“ zdůraznil.

Na otázku, jaké kroky je možné očekávat od Bělehradu, jestliže bude spolupráce s Ruskem překážkou začlenění Srbska do Evropské unie, srbský prezident řekl, že o to teď nejde, protože důležitější je problém Kosova. „Řešení této otázky je hlavní podmínkou pro náš vstup do EU, zatímco vztahy s Ruskem, konkrétně zavedení sankcí proti němu, mohou být problémem, teprve když se staneme členem unie,“ řekl.

Srbsko podle něj všem evropským představitelům sdělilo svoje stanovisko, že v této chvíli nesouhlasí se zavedením sankcí proti Rusku, ale když se stane členem Evropské unie, bude povinno respektovat společnou zahraniční politiku. „Zatím nejsme členy EU a nejsme povinni připojit se k sankcím,“ poznamenal.

***

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video